Existuje několik věcí, které byste v batohu měli nosit prakticky pořád. Takové nouzovky pro každou situaci: zhorší se počasí, ztratíte se v mlze, lyžáky vám rozedřou paty do krve nebo potřebujete opravit přetržené tkaničky. Tak které to jsou?

 

Lékárnička

Hned na začátku upozorníme, že dvě náplasti, papírové kapesníky a placatka se slivovicí se za lékárničku nepovažují. Fakt ne, sory. Ale když tu placatku nahradíte několika obvazy, obinadlem, Steri-Stripy na tržné rány, trojcípým šátkem, gumovými rukavicemi, rouškou, nějakou desinfekcí (ne, slivovice ne), paralenem a endiaronem, tak to na dně batohu nezabere o moc víc místa a budete připraveni na většinu zdravotních problémů.

Alespoň takto minimálně vybavená lékárnička je základ a měl by ji mít každý člen skupiny. Nespoléhejte na to, že ji bude mít někdo jiný. Třeba uvažujete všichni stejně.

 

 

Čelovka

I když zrovna neplánujete pozdní návrat, čelovka (s nabitými baterkami samozřejmě) by v batohu měla mít vždy své místo. Objeví se komplikace a zdržíte se. Spadnou vám klíče do jeskyně. Navíc se ji můžete v případě nouze použít jako signální světlo a dát tak vědět, že jste v úzkých.

 

Mobil

Nepochybujeme o tom, že máte mobil pořád u sebe. Je přece potřeba ty hezké fotky hned za čerstva nasdílet na Instagramu. Ale kromě sociálních aplikací doporučujeme mít tam ještě dvě hodně užitečné:

Mapy.cz: Tahle aplikace umí zachránit život. Nebo alespoň ochránit před omrzlinami a totálním vyčerpáním až se na hřebenech hor rozzuří sněhová vánice, sejdete z cesty a nebude vidět na krok. GPS vám na mapě ukáže, kde přesně se nacházíte a jak se dostanete zpět na trasu. A protože na horách nemusíte být vždycky na signálu, doporučujeme stáhnout si do telefonu offline verzi map.

Horská služba: Když už půjde opravdu do tuhého a nedejbože se někde v terénu zraníte, aplikace horské služby odešle stiskem jednoho tlačítka nouzovou SMS zprávu s vaší polohou. Nebo druhým tlačítkem vytočí telefonní číslo na záchranáře. Protože, ruku na srdce, není lehké si v tom stresu vzpomenout na správnou číselnou kombinaci. Tak jen pro připomenutí – 1210.

 

 

Nůž

Každý muž má s sebou nůž. A i žena by měla mít. Ideálně víceúčelový, klasický “švýcarák”. S takovým nožem si nejen ukrojíte kolečko Uheráku ke svačině. Ale taky dokážete opravit skialpové vázání, nastříhat si obvazy nebo otevřít víno.

 

Zapalovač

Na nouzové rozdělání ohně? No, třeba. Ale zapalovač vám taky pomůže opravit přetržené tkaničky, jejichž roztřepené konce se vám nebude dařit provléknout otvory v botě. Nebo jím opálíte a “sterilizujete” čepel nože, kterým se chystáte operovat svého parťáka.

 

Tejpka

Široká tejpovací páska má neskutečnou škálu využití. Třeba jako prevence puchýřů. Když cítíte, že se vám na patách rodí puchýře, nečekejte a hned ona místa oblepte tejpkou. Preventivně. Stejně tak se hodí na prsty sedřené z ferratového lana nebo jako univerzální opravář roztržené bundy, ulomené nožičky brýlí nebo odlepené podrážky. V zimě pak doporučujeme přidat do batohu ještě “výkonnější” pásku duct tape, se kterou nouzově opravíte i vytržené vázání a přimotáte nelepící pásy.

 

 

Jedna tyčinka

Když si rozpočítáváte jídlo na túru, přihoďte navíc ještě jednu energetickou tyčinku pro strýčka příhodu. Zdrží vás změna počasí, dostanete se do problémů nebo chytne hlaďáka váš parťák, který tohle pravidlo nectí.

 

Goráčovka

Přestože když předovídají od rána do večera totální azúro, nepromokavou bundu doma nenechávejte. Odpolední bouřky z horka chodí znenadání a meteorologické modely s nimi nepočítají. Vy byste ale měli. A když už nezaprší, tak se bude hodit na orosenou trávu jako podložka pod zadek. Abyste se mohli, níčím nerušeni, kochat západem sluníčka.

 

Kulich

Ať je léto nebo zima, v kulichu je vždycky prima. Hlavou odchází nejvíc tělesného tepla (50 a více %), takže nasazením jakékoliv pokrývky se okamžitě zahřeje celé vaše tělo. V zimě bez čepice nevyrázíte, to je jasný. Ale i v tropickém červenci může teplota na horách zničehonic spadnout k nule a začít chumelit.

 

 

Papírové kapesníky

Nikdy nevíte, kdy to na vás přijde.

 

Horám zdar!

Honza Navrátil (foto a text)

 


 

Dostávejte nové články do schránky

[mc4wp_form id=”85″]