Je s podivem, kolik lidí si pořídí super špičkový drahý batoh nadupaný nejnovějšími vychytávkami a vyšperkovaný úžasným zádovým systémem, ale pak tohle všechno ztroskotá na naprosto základní věci. Totiž na nastavení batohu.

 

Můžete mít třeba nejlepší batoh na světě, ale jestli si ho nenastavíte správně, bude to podobné, jakobyste si vzali starou krosnu po dědovi.

 

Takže tomu těch 5 minut věnujte a budete překvapeni, jaká s tím najednou přijde změna. Na ferratě se vám poleze snáz, protože si srovnáte těžiště a batoh vám nebude odstávat. Při sestupu vám zase nebude neustále poskakovat po zádech nahoru dolů. A na celodenní túře si už po dvou hodinách nebudete stěžovat na otlačené klíční kosti.

Než se ale vrhneme do nastavení batohu, doplníme jedno veledůležité upozornění.

 

Dobře si vyberte, především dámy

Ne každý batoh je svou stavbou určený právě pro vás. Nechme plavat objem batohu a jeho určení. Nás zajímá zádový systém. Tolik malých, metr a půl vysokých, holek chodí po světě s batohy, které mají velikost zad spíš na udělaného kulturistu, než na křehkou dívku.

Vybrat si přitom můžete ze spousty batohů určených čistě pro holky. A nejde jenom o růžovotyrkysové barvičky. Dámský batoh má užší a kratší záda, ramenní popruhy tvarované tak, aby vyhovovaly ženským prsům, nižší bederní popruh a užší úložný prostor (na to se můžete vymluvit a o to víc věcí nacpat do batohu vašemu milému).

Díky téhle stavbě můžete dámský batoh pořídit i vašemu náctiletému puberťákovi. Když teda překousne tu růžovou kytičku na víku 😀

Takže máte doma správný batoh, můžete se pustit do jeho nastavení. Pro začátek se seznamte se správnou terminologií. Ať víte, kde co je:

 

1) Naplňte batoh závažím. Nemusíte shánět cihly, stačí třeba horolezecké lano, flašky s vodou a trocha oblečení na vycpání. Prázdný batoh si nenastavíte.

 

2) Uvolněte všechny popruhy. Bederní, ramenní, hrudní, vrchní balanční popruhy a bederní stabilizátory. Pokud máte větší batoh s nastavitelným zádovým systémem, dolaďte jako první tohle. Většinou na batohu (nebo na štítku) najdete doporučenou pozici zádového panelu pro vaši výšku.

 

3) Nasaďte si batoh na záda. Překvapivě 🙂

 

4) Dotáhněte bederní popruh. A to takovým způsobem, že batoh bude celou svou vahou spočívat jen a pouze na vašich bedrech. Nebo chcete-li vrcholcích pánevní kosti.

 

5) Utáhněte ramenní popruhy. Ano, teprve po bederáku. Utahujte oba popruhy současně tak, abyste si batoh dotáhli k tělu a popruhy vám pohodlně seděly. Pozor ale, ať to nepřeženete a nepřenesete váhu batohu na ramena. Většinu hmotnosti musí nést bederní popruh. Čím větší a těžší batoh, tím je tohle pravidlo důležitější. U menších batohů na jednodenní túry to naopak nehraje takovou roli.

 

6) Stabilizujte vrchní část batohu. K tomu slouží balanční popruhy na ramenou. Jejich dotažením přitáhnete vrchní část batohu blíž k zádům a tím dosáhnete takřka dokonalé symbiózy mezi vámi a vaším batohem. Tohle je hodně důležitá část, na kterou 90% lidí zapomíná. Pak vám batoh odstává od těla, není stabilní a neustále vám lomcuje s těžištěm.

 

7) Dotáhněte bederní stabilizátory. Ty pravda najdete jen u některých batohů, a to po stranách bederních pásů. Takže pokud je nemáte, pokračujte dál. Pokud ano, pak jejich dotažením přitáhnete bederní část zad a stabilizujete pro změnu spodní část batohu.

 

8) Sepněte a přitáhněte hrudní popruh. Ano, láká to udělat hned, ale pěkně ho nechte až na konec. Hrudní popruh mějte v pozici zhruba 5 – 8 cm pod klíční kostí. Takže dámy, nedělejte si z něj push-upku.

 

Jestli informace vstřebáváte raději přes pohybující se obrázky, tak tady je videonávod nastavení batohu z dílny Lowe Alpine:

 

Hotovo! Tímhle stylem si nastavte každý batoh, který vám přijde na záda a žádný náklad, žádná štreka ani žádný terén pro vás nebude problém. Alespoň co se nákladu týká. Udýchat si to už musíte sami.

 

Horám zdar!

Honza Navrátil (foto a text)

 


 

Dostávejte nové články do schránky

[mc4wp_form id=”85″]