Cože to? Plesnivec alpský? Proboha, co to je? Nějaký zbytek jídla, co pohodil přecpaný turista a co tam už pár týdnů plesniví? Ale kdeže! Plesnivec alpský, neboli alpská protěž. Ta malinká kytička, která je tak škaredá, až je krásná. A za jejíž utržení mimochodem hrozí pokuta 100 €.

 

Alpská protěž je navíc všeobecně uznávaná jako symbol Alp a alpinismu. Ve znaku ji má nespočet organizací, které mají s horama co do činění.

A proč takový hnusný název – plesnivec?

No, ono to třeba v němčině zase tak hrozné není – Edelweiß. Edel jako noblesní a Weiß jako bílý. Nebo slovinsky – planika. To už jí docela sluší, ne?

Ale proč je mezi horolezci tak oblíbená?

 

 

 

Napřed trocha botaniky

 

Plesnivec alpský (lat. Leontopodium alpinum) pochází z evropských a asijských pohoří a – jak název napovídá – nejblíže se přirozeně vyskytuje v Alpách. A taky v Karpatech.

Červenec a srpen, to jsou hlavní období, kdy tyhle žlutobílé květy zdobí vysoko položené alpské louky a skalnaté vápencové oblasti v nadmořské výšce 1800 – 3000 metrů. Na kytku docela vysoko, viďte? Příroda mrazuvzdornou protěž vyzbrojila sametovým kožíškem, který ji chrání před extrémními životními podmínkami, jaké v těchto výškách běžně panují.

 

 

A jdeme do historie

 

V roce 1861 vydal Berthold Auerbach román s názvem Edelweiß. Tím odstartoval hlavní éru alpské protěže jako symbolu alpinismu.

Auerbach v knize píše, že už jen získání květu protěže je, díky jejímu výskytu ve vysokých nadmořských výškách a těžce přístupných terénech, samo o sobě důkazem neobvyklé odvahy a zdatnosti. Takže třeba i z tohoto důvodu je protěž tak neodmyslitelně spjata s alpským horolezectvím.

 

 

Protěž narukovala do armády

 

Už v polovině 19. století. A až do dnešní doby má své neodmyslitelné místo v řadách švýcarských ozbrojených sil. Ty nejvyšší šarže se zde – namísto standardních hvězdiček – pyšní symbolem alpské protěže.

V roce 1907 si pak protěž zanesly jako svůj symbol i Rakousko – Uherské alpské jednotky císaře Františka Josefa I.

A během první světové války byly symbolem alpské protěže za svou statečnost odměňování pro změnu příslušníci německých horský jednotek.

 

 

I nacisti si utrhli svou protěž

 

Neblaze proslula alpská protěž během druhé světové války. To se stala symbolem Wehrmachtu a jednotek horských myslivců Waffen-SS, kteří ji užívali jako kovový odznak na čepici a pásku na pravém rukávu.

 

 

No a často byla protěž prezentována taky jako oblíbený květ Adolfa Hitlera.

 

 

A dneska?

 

Symbol alpské protěže dnes ve svém logu používá nespočet alpských spolků po celé Evropě. Nejznámější je asi Rakouský alpský spolek Österreichischer Alpenverein a Německý alpský klub Deutscher Alpenverein.

Logo i název této horské květiny nesou taky švýcarské aerolinky Edelweiss Air.

 

 

protěž (6)

Edelweiss je i značka rakouského piva nebo tradičních horolezeckých lan.

A když se pozorně podíváte na rakouský dvou cent nebo rumunskou bankovku 50 lei, najdete tam… no, hádejte co?

 

 

Fotit ano, ale netrhat. Prosím

 

Chápeme, že na zahrádce by se vám určitě protěž výjimala. I když by vám tam daleko spíš zdechla. Přece jen patří vysoko do hor. A protože ji najdete jen na nemnoha místech v Alpách, mějte k ní úctu a netrhejte ji.

Alpská protěž je přísně chráněná po celé Evropě. A pokuty za utržení – a tedy porušení zákona – jsou dost vysoké.

 

 

Takže jako vždy se k horám a přírodě chovejte s respektem a pokorou.

Horám zdar!

 


 

Nechte nám tu email a dostávejte dobré tipy do schránky

[mc4wp_form id=”85″]