Sluníčku už to po ránu trvá, než se vyškrábe nad obzor. A první nádech na zápraží je tady na horách pěkně mrazivý. No jo, podzim. Holt ještě chvíli počkáme, než se vzduch prohřeje. Stejně není kam spěchat. Naše očekávání směřují až ke konci dne.

 

Vyrážíme za jedním z posledních “suchých” západů slunce v Jeseníkách. Ten další už asi budeme pozorovat na sněhu. Na skialpech. I když… i teď v říjnu přidávám do batohu tak trochu zimní výbavu. Přece jen, brzo se stmívá a teplota kolísá od příjemných 20°C na sluníčku až k nule po setmění. Hlavně teda na nic nezapomenout. Už mockrát jsem zažil, jak jedna chybějící drobnost dokáže potrápit.

 

Říjnové borůvky

Už na konci září tady leželo prvních 10 centimetrů sněhu. Ale teď po něm není ani památky. A podle mého spoceného čela bych dnešní den zahrnul spíš do srpna. Myslel jsem, že máme po borůvkách, ale hrdinky ten první mrazivý šok přestály bez úhony. A některé jsou velké jako palec. Pravda, trochu nás zdržují od postupu vzhůru. Jenže těžko takové nabídce odoláte. Jen to chce dlouhé kalhoty – borůvčí dovede pěkně podráždit lýtka.

 

Vítr zavání zimou

Sluníčko se sice snaží, ale jo. Je to poznat, že vládne říjen. Jakmile se přehoupneme přes 1400 metrů, vítr nemilosrdně ochlazuje každou odkrytou část těla. Navíc ta kulatá koule už není ani zdaleka tak vysoko, jako bývala ještě před měsícem. Ve stínu stromů přijde neprofukavá bunda vhod. A myslím, že na péřovku tady ještě dneska dojde.

 

Padá teplota. Padá rosa

Čím víc hodin, tím víc věcí putuje z batohu na tělo. Na severních svazích bude vlhko už asi pořád a brodit se vlhkou trávou jen tak nazdařbůh by nemuselo být úplně OK. Čeká nás ještě pár hodin chůze a s mokrýma nohama… No to v žádném případě! Čas vyměnit klasické merino ponožky za ty nové nepromokavé fusekle s membránou. Alespoň zjistíme, co umí.

 

Jsme nahoře

Ale než sluníčko rozehraje to velké divadlo, při kterém velkolepě zmizí z oblohy, budeme tu ještě chvíli stydnout. A hlavou odchází nejvíc tělesného tepla. To ví každý správný outdoorák. Takže ten teplý kulich v batohu má své opodstatnění. Stejně ho tam nosím celý rok – jeden nikdy neví. Podobně jako tu pláštěnku na batoh. Dnes se taky užije. Pod zadek – přece nebudeme sedět v mokré trávě.

 

Hlad se hlásí o slovo

Aby ne. V nohách máme několik set výškových metrů a desítky přelezených padlých kmenů. Odměnu si zasloužíme. Něco teplého do žaludku by bodlo. Taky proto si v termosce neseme jen horkou vodu. V troše totiž vyluhujeme pytlík s čajem a zbytkem zalejeme boloňské špagety s hovězím masem. Tak, teď to představení můžou klidně spustit.

 

Rázem přituhlo

Show skončila a sluníčko za sebou zanechalo rudou záři na obzoru a mrazivý vítr, který se s námi mazat nehodla. Mám je? Určitě někde jsou. Ale asi se procedily až na dno batohu. Rukavice celé léto nebyly potřeba. Ale dnes se po půl roce hlásí o vyšší patro batohu.

 

Mízíme do tmy

Než příroda úplně zhasne, stihneme tak tak dojít na stezku. Občas si připadám, jako bych neuměl chodit. Pěkně to tady Němci za války zbrázdili kanónama. Pak už to dál po paměti nejde a na hlavu putuje čelovka. Další věc, která do batohu prostě patří. Teď už budeme výškové metry jen odečítat. A po dvou hodinách obklopení temnotou se vrátíme zpět do údolí.

 

Díky za tyhle krásné dny. Díky za tyhle hory!

 

 

Vybavte se jako my

Nepromokavé ponožky Bridgedale Stormsocks

Batoh Lowe Alpine Tensor 23

Rukavice Rab Powerstretch Pro Glove Women’s

Batoh Lowe Alpine Aeon 27

 

 

 

 

 

 

 

 

Trekovky Asolo Track

Pláštěnka Lowe Alpine Raincover

Oboustranná čepice Bridgedale Flip Reversible