Vzpomenete si na dárek, který jste našli pod stromečkem a o kterém můžete říct: “Jo, tohle je jedna z nejužitečnějších věcí, jakou jsem za poslední roky dostal?” Tak přesně takové jsme vybrali, abychom vás před Vánoci inspirovali. Vlastně bychom takové věci sami rádi dostali – kdybychom už je tam venku denně nepoužívali.

Batoh do kapsy

Ruksak s věcmi na dva týdny v horách odjíždí po páse. Váš cestovatel se s ním znovu shledá až po několika hodinách na druhém konci světa. Jako dočasné příruční zavazadlo se mu v tu chvíli hodí lehký 180 gramový batůžek, který vybalí z kapsičky o rozměrech větší peněženky. Po přistání ho zase raz dva sbalí do vnitřní kapsy, uloží do víka batohu a pokračuje v cestě za dobrodružstvím. A když si pak naplánuje rest day v civilizaci, vyrazí do ulic města opět s tímto malým skládacím batůžkem Lowe Alpine Stuff IT 22.

Hřejivé papuče

Tomu se říká umět si udělat pohodlí, kdekoliv a kdykoliv. Papuče Rab Down Slippers mnoho místa v batohu nezaberou. Plněné jsou tím nejkvalitnějším kachním peřím s vodoodpudivou úpravou a jakmile do nich horalka či horal – unavený po celém mrazivém dni na sněhu – vklouzne, bude to balada. A s přilnavým potiskem na podrážce neuklouzne, ani když se půjde podívat na terasu, jestli pořád sněží.

Pořádkumilovná brašna

Málokdy vyrazíte ven jenom tak, bez ničeho. Platební karty, doklady, pěněženka, klíče od domova, papírové kapesníky, pomáda na rty a samozřejmě telefon nebo tablet. Brašna přes rameno Lowe Alpine Flight Case má uvnitř organizér na tužky i karty, klip na klíče, síťovanou kapsu a dokonce i polstrovanou kapsu na tablet neustálého pracanta nebo Kindle vášnivého knihomola.

65 gramů tepla

Kolika horalům už zachránily prsty před omrzlinami! Tyhle rukavice Rab Xenon Glove zmuchlá ten váš cestovatel či cestovatelka do minibalíčku. Přitom neprofouknou a izolace Primaloft hřeje… no jako blázen. Oblékají se na ruce, kdy už to po ohromném úsilí výš nejde a ruce začínají chladnout. Čekají v batohu na chvíle, až se první pár rukavic promočí a do horské boudy bude ještě pořádný kus zbývat. Nebo se v nich vyráží do města, když zima zalézá až za nehty.

Nezničitelné ponožky

Zase ponožky? Jen chvíli vydržte. K těmto lyžařským ponožkám Bridgedale Ski Midweight+ totiž ještě přibalíte příběh o tom, jak vznikají. Že jsou vyrobené z merino vlny, jejíž vlákno se v severoirském Newtonards nejprve obtáčí vláknem syntetickým a teprve pak se z něj pletou ponožky. Tak vzniká hustý a odolný úplet, který lyžař či skialpinista neprošoupe ani za pět let intenzivního používání. Navíc není potřeba prát je po každém dni na svahu. I po týdnu zůstávají příjemně měkké a bez zápachu.

Chytré rukavice

Kvůli zachycení kouzla okamžiku nebo přečtení neodkladného e-mailu není nutné vystavovat prsty mrazu. Tenké rukavice Rab Power Stretch Contact mají na palci a ukazováčku vodivý materiál, který si s displeji chytrých telefonů a foťáků dobře rozumí. Někdo je nosí samostatně, někdo jako první vrstvu pod ještě teplejší rukavice. Možná hloupost. Ale třeba takové fotografy potěší.

Čas

Na závěr jedna taková hloubavá: Má to smysl? Honit se a kvaltovat – napéct, pořídit, zabalit, vystát, uklidit, abyste pak na ten jeden den konečně vypli? “Uf, Vánoce!” Není lepší jít radši ven, do lesa, na hory a užít si klidu? Zatímco někteří už potřetí obkroužili parkoviště před obchoďákem, hledajíce volné místo, vy jste postavili už třetího sněhuláka. Je to o dárcích nebo o lidech? My se třeba každý Štědrý den scházíme dopoledne na Pradědu. S lidmi, se kterými se celý rok třeba ani pořádně nevidíme. Vysmradíme se, dáme si po kalíšku a občas taky pořádně omrzneme. Jako posledně. Ale jsou to ty nejlepší chvíle z celých Vánoc.

Honza Navrátil