Co víte o svých nohách? Co víte o svých botách? Nemusíte odpovídat, je to spíše podnět k zamyšlení. Kritéria pro výběr bot jsou různá. Jedním z hlavních by mělo být jejich použití. Když už se vám podaří vybrat ty správné boty, máte ještě jednu možnost, jak je vylepšit, a tou jsou vložky. Zdánlivě zanedbatelná věc pro člověka, který nehledá víc, než za svoje peníze dostal.

 

V nohách mám už 1000 mil

Chtěl bych se s vámi o jednu takovou zkušenost podělit. Konkrétně s vložkami Spenco Ironman Total Support. Právě ty mně dělaly společnost po celou dobu, kterou jsem strávil na ultramaratonu 1000 Miles. Nonstop závod bez zabezpečení, jehož trať měří cca 1300 km. To prověří nejen závodníka, ale i veškerou jeho výbavu.

 

 

Z roku 2015, kdy jsem šel poloviční trať, jsem si přinesl cenné zkušenosti, které jsem v tomto roce chtěl zúročit. Svoji osvědčenou obuv jsem vylepšil právě tímto tuningem, kterým bylo použití vložek Spenco Ironman Total Support.

 

Proč jsou důležité kvalitní vložky?

Na kterémkoliv ultramaratonu jsou nohy dlouhodobě podrobovány námaze, kterou umocňují rozmary počasí. Představte si hory, blátivé cesty, podmáčené louky, stejně jako dlouhé přesuny po asfaltu rozpáleném sluncem. Několik dnů v deštích a vaše kůže se rozmočí, může začít praskat, tvoří se puchýře a toto vše vás může vyřadit z boje.

 

 

Vědom si výhod, které vložky Spenco nabízejí, již třetím rokem jimi vybavuji téměř všechny svoje sportovní boty. Letos mě čekal start na ultramaratonu 1000 Miles.

 

Nejde jen o komfort, ale hlavně o zdraví

Zkušenosti z tréningu i kratších závodů byly tím, co rozhodlo o jejich použití na tento závod. Kromě komfortu vaši nohu stabilizují, nebo jak říkám, řízen svým pocitem, vám nohu vystředí. Noha nemá tendenci tlačit se k jedné straně, ale svým chodidlem jste v botě posazeni do jasně vyznačeného teritoria. To snižuje nejen riziko otlaků, ale i případné bolestivé projevy již vzniklých puchýřů. Rozdíl poznáte již při prvním obutí.

 

 

Anatomicky tvarovaná část vložky posadí patu tak, jak má. Pro tlumení rázů je vložka tvořena několika zónami, díky nimž pohlcuje otřesy. Anatomické tvarování vytváří také dobrou podporu klenby a snižuje celkovou únavu chodidel.

 

Tři týdny, dvoje vložky, jedno vítězství

Dvacet dní jsem měl možnost denně vnímat jejich chování. Několik dní v rozmáčených botách, v brodech i horském terénu si zachovaly svoji tvář. Jejich kokpit tvořil pevnou oporu chodidlu po celou dobu závodu. Tlumení mělo životnost cca 700 km. Boty jsem měnil za nové po 600 km. Nechtěl jsem riskovat snížení komfortu svých nohou.

 

 

 

Do konce závodu jsem zničil i druhé boty a pocítil tak, jaké to je, když oba tlumící systémy již nefungují. Pro příště již vím, že na takový závod určitě dvoje boty a dvoje vložky. Je to přeci jen extrém a oběma patří dík za to, že mě letos ve zdraví donesly vítězně do cíle.

 

 

Nevím, za jakou dobu ujdete nebo uběhnete 700 km, ale vím, že si vaše nohy zaslouží komfort, který tyto vložky nabízí. Má volba byla správná a vše fungovalo dle mých představ. Ne nadarmo mají vložky Spenco označení Total Support.

 

Richar Štěpánek (www.richardstepanek.cz)

 

Vložky Spenco Ironman Total Support seženete v našem eshopu >>