Televize nás masíruje, rozhlas masíruje, tištěná media masírují a nejvíc nás masírují výrobci outdoorového vybavení. Skialpinismus, ferraty, lezení na Xtisícové kopce – všechno je hrozně trendy. Všichni to chtějí vyzkoušet. Ale co na to hory? Příroda? Místní lidé?

 

Ano, většina z nás už asi ví, že odhazovat odpadky do křoví je špatně. Jenže pak jsou tady takové věci, které spousta lidí ani nedomyslí. Ale které těm horám a přírodě možná škodí víc, než nějaký ten zahozený obal od tatranky.

 

Elbrus. Tahle hora má jediný význam – vyždímat z ní, co to jde.

 

Jak jedete na hory?

Autem asi, viďte? Je to pohodlné. Nemusíte se na nikoho ohlížet. Zaparkujete si, kde chcete. Ale každé auto po sobě taky zanechává slušný mix výfukových plynů – přímo uprostřed hor.

Pokud říkáte, že máte přírodu rádi, navrhuji více využívat hromadné dopravy. Jezdí skibusy, cyklobusy, běžné linkové spoje, vlaky, lanovky. Dnes má pomalu každý dopravce vlastní mobilní aplikaci a přes IDOS si vždycky operativně najdete ten správný spoj. A rovnou si tam i koupíte jízdenku. Všechno online. Vždyť to je skvělý.

Že těch busů zase tolik nejezdí a kolikrát časově nevyhovují? Máte pravdu. Ale čím víc budeme hromadnou dopravu využívat, tím více spojů budou dopravci vypravovat. A pak tyhle problémy nebudeme řešit.

A pokud už tou hromadnou dopravou z různých důvodů jet nemůžete, zkuste alespoň co nejvíc využít kapacitu auta. Vezměte kámoše, nabídněte svezení. I na to existují aplikace. Vždyť jezdit sám v autě je ten největší projev neúcty vůči přírodě.

 

Co ty hrůzoatrakce?

Stezky v oblacích, luxusní hotely nebo koloběžky na hřebenech hor. Využíváte tyhle služby? Nebo raději hezky po svých vylezete na normální rozhlednu a polívku si dáte v horské boudě? Obojí tady stojí desetiletí a možná i déle – a lidem to stačilo. Jenom my se dneska už nějak neumíme zabavit sami. A potřebujeme, aby to za nás dělal někdo jiný.

Je ale dobré si uvědomit, že tím, za co utrácíte, taky volíte. Každou investovanou korunou volíte, jak budou hory jednou vypadat. Bude z nich lunapark, nebo zůstane krásná příroda?

A nenechte se mýlit. Návštěvou hrůzoatrakcí místní podnikatele rozhodně nepodpoříte. Ani to vás hřát nemůže. Jejich majitelé nepochází z tamních hor a nemají k nim žádný vztah. Mají vztah k penězům.

 

Ležet v trávě, koukat na západ slunce a být se svými myšlenkami. Umíme se přece ještě zabavit sami.

 

Máte hezkou bundu. Nová kolekce?

Loni jste měli jinou, viďte? No jasně, je potřeba jít s trendy. Ale taky je potřeba se zamyslet, jaká je cena vašeho šatníku. Ne v korunách. Ale v tom, co napáchal v přírodě tam na druhém konci planety.

Na výrobu spousty oblečení se používá ropa. A jak víte, její těžba a zpracování není zrovna ekologická záležitost. I když manažeři Shell a ExxonMobil by vám pravděpodobně vysvětlili, že ty ryby plavou břichem nahoru z nudy.

Stejně tak bavlna. Pravda je, že na tričku ze 100% bavlny není ani zbla dobrého. Pěstování bavlny je zvěrstvo, které zamořuje půdu nepředstavitelnými objemy chemických hnojiv a pesticicdů, kontaminuje vodní zdroje a znečišťuje řeky. Chování dodavatelů geneticky modifikovaných osiv dohání farmáře tam na druhém konci světa k sebevraždám. A o jejich zničeném zdraví nemluvě.

Tak si na to při dalším nákupu vzpomeňte. A zamyslete se, jestli to termotriko z nové kolekce opravdu potřebujete.

 

Pod kopyty stád…

Sněžka, Triglav, Elbrus, Mont Blanc,… To jsou pořádné hory. Hory odpadu a taky všeho špatného, co člověk představuje.

Samozřejmě, je to výzva zdolat nejvyšší horu Evropy. Ale už v tom slovíčku zdolat se skrývá něco násilnického. Zase tolik pravých horalů na těhle kopcích nepotkáte. A tím, že na jejich vrcholy se zbytkem stáda stoupáte taky, přispíváte k jejich ničení.

 

Triglav. Spočítáte, kolik lidí kráčí v koloně? Denně jsou to stovky.

 

Jenom ta horská chata pod vrcholem, která musí denně ubytovat a nasytit stovky horalů, vyprodukukuje tuny opdadu. To už není žádná romatická horská chatička, kde večer u šňapsu porozprávíte s chatařem o životě tam nahoře. Ne! Nažer se a vypadni. A nezapomeň zaplatit. Bohužel, je to jen byznys. Přičemž na zápraží chaty odpadková stopa člověka nekončí.

Tím, že na ty top kopce nepolezeme, davy určitě nezastavíme. Ale svým postojem můžeme ovlivnit další lidi a alespoň trochu těm horám odlehčit.

 

Haló! My tady žijeme

I v té horské vesničce nebo na horské boudě normálně žijí lidé. Mají tam své domovy. A zaslouží si stejný klid, jaký máte doma vy. To znamená, že pokud ani u vás v ulici neodpalujete běžně ohňostroje a nehulákáte ve dvě ráno jak na lesy, nedělejte to ani na své dovolené.

Navíc tam nežijí jenom ty lidi. Lesy a kopce jsou plné zvířat, a ta si taky zaslouží respekt.

 

Všichni si zasloužíme slušné a ohleduplné chování.

 

Prostě a jednoduše – že je nějaké místo rekreační oblastí ještě neznamená, že se tam rekreanti vyřádí a po nás potopa. Mějte respekt k ostatním.

 

Celkově se chovejte s respektem. A přemýšlejte o důsledcích svého chování opravdu do hloubky.