Jak připevnit vybavení na batoh

A co vůbec na batoh patří? Cinkající batoh ověšený zprava zleva nesedí na těle tak dobře a je spíše na obtíž. A když se jím třeba při lezení někde zachytíš, může to být i nebezpečné. Batoh by tedy měl být navenek kompaktní. Nic by z něj nemělo příliš vyčnívat a ledabyle na něm viset.

Co patří na batoh

Vybavení, které je natolik neskladné, že už se do batohu nevleze. Vybavení, které potřebuješ mít rychle dostupné. A vybavení, které nebude při pohybu překážet a nebude hrozit, že se jím někde zachytíš. Na nošení následujících věcí zvenčí bývají batohy také uzpůsobené:
  • trekové hole,
  • cepín(y),
  • přilba,
  • lano,
  • lyže,
  • karimatka.

Jak připevnit trekové hole

S teleskopickými trekovými holemi počítá většina turistických batohů. Ve spodní části obvykle mívají poutko nebo speciální zarážky na hroty a k fixaci horní části hole slouží stahovací gumička. Případně se horní část hole upevňuje pod boční kompresní popruh, jehož součástí je k tomu určené očko.
Trekové hole na batohu
Dobré vědět: Hole dávej na batoh tak, aby hroty směřovaly dolů. Když budou trčet nad batohem, můžeš i někomu ve své blízkosti ublížit.
Připevnění trekových holí

Pod kompresní popruhy

Upevnění hrotu trekových holí do systému TipGripper a horní části holí do „očka“ v bočních kompresních popruzích.

Stahovací gumičkou

Připevnění horní části trekových holí pod jednoduchou a rychle obslužnou stahovací gumičku.

Jak připevnit cepín

Turistický cepín je věc, kterou v obtížném horském terénu potřebuješ mít po ruce. Většina turistických batohů má proto ve spodní části alespoň textilní poutko, do něhož hlavu cepínu připevníš. Topůrko se pak připevňuje podobně jako hole – stahovací gumičkou nebo pod boční kompresní popruh.
Připevnění cepínů na batoh
Dobré vědět: Na turistické batohy lze zpravidla připevnit pouze jeden cepín. Pouze horolezecké batohy mají možnost připevnit cepíny dva (lezecké cepíny se totiž používají v páru).

Textilní poutko

Připevnění turistického cepínu pomocí textilního poutka a stahovací gumičky. Hlava cepínu se připevní tak, že se topůrko provlékne poutkem až po hlavu a pak se celý cepín přiklopí na batoh.

HeadLocker

Připevnění lezeckých cepínů pomocí systému HeadLocker, kdy se kovová olivka jen provlékne hlavou cepínu a topůrko se zafixuje stahovací gumičkou.

Jak připevnit přilbu

Přilba se často do batohu nevleze. Nebo ji dovnitř ani dávat nechceš, aby se polystyrenová pěna při kontaktu s dalším vybavením nepoškodila. Součástí některých lyžařských a horolezeckých batohů bývá pružná síťka, pod kterou se přilba schová. Většina batohů ale takovou síťku nemá. Jak potom přilbu připevnit? Hlavně tak, aby na batohu pevně držela a nehoupala se – což je při chůzi dost nepříjemné.
Připevnění přilby na batoh
Dobré vědět: Některé batohy mívají na čele textilní oka, skrz která provlékneš podbradní pásek a jeho utažením přilbu zafixuješ. Jinak se pro provléknutí pásku využívají boční kompresní popruhy.

Pod kompresní popruhy

Připevnění přilby provléknutím podbradního pásku bočními kompresními popruhy. Pásek je potřeba napřed úplně povolit a po provléknutí dotáhnout. Pak se přilba na batohu ani nehne.

Do integrované síťky

Připevnění přilby pod pružnou síťku, kterou lze odepnout a schovat do batohu nebo sbalit do k tomu určené speciální kapsy.

Boční popruhy

Připevnění přilby provléknutím podbradního pásku bočními kompresními popruhy. Pásek je potřeba napřed úplně povolit a po provléknutí dotáhnout. Pak se přilba na batohu ani nehne.
Batoh Rab Latok
Připevnění přilby provléknutím podbradního pásku bočními kompresními popruhy. Pásek je potřeba napřed úplně povolit a po provléknutí dotáhnout. Pak se přilba na batohu ani nehne.
Batoh Rab Latok

Jak připevnit lano

Je-li to možné, je vždycky lepší schovat lano do batohu. Jen uvnitř je totiž chráněné před deštěm, sněhem a dalšími vlivy, které pak mohou při lezení ztížit manipulaci s lanem. Pokud se dovnitř nevleze, slouží k připevnění lana na batoh stahovací popruh pod vrchlíkem a boční kompresní popruhy.
Připevnění lana na batoh
Dobré vědět: Lano, které připevňuješ na batoh, se nemotá do panenky, ale do tzv. motýlka. A aby lano neplandalo a nepletlo se pod nohy, při namotávání lana za krkem dělej smyčky kratší než když motáš panenku – cca po horní část pánve.

Pod vrchlík batohu

Lano připevněné pod popruh pod vrchlíkem a po stranách zafixované kompresními popruhy.

Pod speciální popruh

Horolezecký batoh s rolovacím uzávěrem – a tedy bez vrchlíku. Lano se připevňuje pod speciální popruh k tomuto účelu určený.

Jak připevnit lyže

Lyže lze upnout v podstatě na každý batoh, který má po stranách dva kompresní popruhy – horní a spodní. Lyže se provléknou spodním popruhem až po vázání, o které se v popruhu zaseknou. Horním popruhem se pak zafixují u batohu.
Připevnění lyží na batoh
Dobré vědět: Při tomto způsobu připevnění lyží na batoh je vhodné zacvaknout / zaaretovat brzdy do polohy, ve které nevyčnívají pod lyže. V opačném případě se lyže hůře fixují u batohu a odstávající brzdy mohou batoh také poškodit.

Po stranách batohu

Připevnění lyží na batoh pomocí bočních kompresních popruhů. Brzdy lyží je dobré zaaretovat do polohy, ve které nevyčnívají.

Na čelo batohu

Lyžařské batohy mívají také možnost upnout lyže diagonálně na čelo batohu. K tomu slouží velké poutko nebo popruh ve spodní části batohu a dotahovací popruh v horní části. Ten lze většinou sbalit do malé kapsičky, aby při nepoužívání nepřekážel.

Jak připevnit karimatku

Většina turistických batohů počítá s tím, že pod boční kompresní popruhy bude tu a tam potřeba něco připevnit. Jsou tedy dostatečné dlouhé, aby se pod ně vlezla i objemná pěnová karimatka. A právě tam patří – tam i přes svou velikost nejméně překáží.
Dobré vědět: Některé turistické batohy mívají boční vstup do hlavní komory. Karimatku je proto vhodné připevnit na opačnou stranu než jen onen boční vstup – aby karimatka nebránila v jeho otevření.

Pod kompresní popruhy

Připevnění pěnové karimatky na batoh pomocí kompresních popruhů. Spodní popruh většinou nemá rozepínací přezku, a tak je nutné pod ním karimatku prostrčit. Občas to je na hraně rozsahu popruhu, ale většinou se karimatka vejde.

Batoh na desítky let

Každý batoh můžeš hodit na záda a odnést v něm, co potřebuješ. Pouze pořádný batoh ale nebude při pohybu na obtíž a neudělá z tvých ramen fašírku. Pořádný batoh protáhneš ledovou stěnou i deštným pralesem, aniž by na něm povolila jediná nitka. A věř, že pořádný batoh poznáš.
Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down