Od rodiny ševců

Poctivý švec ti vyrobí boty, které vydrží. Boty, které nepovolí ve švech uprostřed dvoutýdenního pochodu. Poctivý švec tvé boty dokonce po letech nošení opraví a připraví je na další roky dobrodružství. A takoví ševci opravdu jsou – v italské rodině Zanatta.

Botník s vůní hor a dálek

V městečku Nervesa della Battaglia na severu Itálie se už čtvrtá generace rodiny Zanatta soustředí na to, co umí nejlépe – vyrábí boty pro život v přírodě.
Asolo Eiger XT EVO GV

Horolezecké

Via ferraty, ledové stěny a himálajské fujavice. Všude se můžeš spolehnout.
Asolo Nuptse GV

Trekingové

Těžký ruksak, kozí stezky a od rána do večera na nohou – v pevných pohorkách.
Asolo Falcon GV

Turistické

Alpy, nebo Tatry? A Milešovka je přece taky hora. Hlavně, že máš pohodlí.
Asolo Field GV

Městské

Ušlechtilá kůže, pod ní membrána a dohromady paráda. Obuj se do civilizace.

Ze starých staronové

Dobré boty se nevyhazují. Ale opravují. A boty od Asola jsou vyrobené tak, aby se opravit daly. Máš-li ochozenou podrážku nebo se drolí mezipodešev, ale svršek je zachovalý a vnitřní futro nepoškozené, pošli nám boty na opravu.

Za 3-4 týdny se vrátí:

s novou podešví, mezipodešví, gumovou obsázkou, tkaničkami, vnitřní stélkou, vyčištěným svrškem a opravenými švy.
Vše o opravě bot

Navždy první

Do roku 1975 existovaly jen těžké kožené pohorky. Po roce 1975 už si ale člověk mohl obout také lehké boty z kombinace kůže a materiálu Cordura, které světu jako první představilo právě Asolo. O pět let později, v roce 1980, se pak v těchto italských botách – opět v jako prvních na světě – objevila nepromokavá membrána GORE-TEX®. Asolo tak udělalo dva výrazné kroky na cestě směřující k současné podobě outdoorové obuvi.
Sourozenci Anna, Marco a Luca Zanatta jsou dodnes jedinými vlastníky firmy, na jejímž chodu se podílí hned několik jejich potomků. Zkrátka rodinný podnik.
Příběh asola
Luca Zanatta

Zjisti první poslední

Kdy přijdeš o podrážku?

Budou-li pohorky po většinu svého života stát v botníku a na nohou je provětráš jen několikrát do roka, polyuretanová (PU) mezipodešev začne degradovat a po pár letech takového (ne)používání se bez předchozího upozornění, a dost možná přímo uprostřed túry, vydrolí. Je to zvláštní, nicméně je to tak – aby ti pohorky s PU mezipodešví dobře a dlouho sloužily, musíš je nosit co nejčastěji. Nepoužívané stárnou rychleji.

Odkud se bere měkký došlap?

Může za to zpravidla EVA. Ale ne ta EVA – nýbrž to „ÉVéÁ“, čili Ethylen Vinyl Acetate. Jedná se o lehký, tlakem tvarovaný materiál, který se používá jakožto mezipodešev v pohorkách a botách na lehčí treky, ferraty a výpravy, při nichž nevlečeš na zádech velkou zátěž. EVA je sice – narozdíl o PU mezipodešví – časové stálá, ale pod velkým zatížením se prošlapává.

K čemu je vlastně ten Vibram?

Vibram není „vibrační“ podrážka – jak jsme kdysi také zaslechli. Vibram je společnost, která vyrábí celosvětově nejpoužívanější gumové podešve outdoorových a horolezeckých bot, přičemž jich existuje několik typů – podle terénu, do kterého je podešev určena. Přínosem podešví Vibram je především jejich vysoká přilnavost. A název Vibram? Ten vznikl spojením počátečních písmen jména zakladatele – Vitale Bramaniho. Tedy žádné vibrování.

Voskovat, nebo sprejovat?

Proč se vyvarovat tepelného šoku?

Postavíš-li boty promáčené z túry k přímému zdroji tepla – ke krbu, na topení – nepoznáš nejspíš na pohled problém. Nicméně kůže po takovém šoku ztvrdne a následně popraská. Také lepidlo začne degradovat a spojení materiálů povolí nebo se boty úplně rozlepí. Proto je nutné boty sušit pomalu – při pokojové teplotě a například vycpané novinami.
Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down