Jak to udělat, aby dobře seděl

Žádný popruh není na batohu jenom tak – zbůhdarma. Navíc čím větší batoh, tím více popruhů na něm najdeš, přičemž každý plní jinou funkci. Důležité je tedy vědět, k čemu slouží, kdy na který popruh sáhnout a jak ho správně utáhnout.

Znát vlastní batoh

To je základ. Nosný systém batohu totiž netvoří pouze ramenní popruhy. Čím je batoh větší (a čím větší je tedy i hmotnost nákladu), tím více je potřebné odlehčit ramenům a přenést zatížení na jiné části těla. Nosný systém batohu tedy tvoří:
kresba konstrukce batohu

Vše o konstrukci batohu

Jak různé části batohu fungují, jak ti mohou usnadnit život tam venku a který batoh konstrukčně vyhovuje té které aktivitě nejlépe? Zjisti to v naší poradně.
konstrukce batohu

Nastavení batohu:
krok za krokem

dotahování bederního popruhu
1
Naplň batoh závažím – podobné hmotnosti jako vybavení, které v něm budeš nosit.
This is a block of text. Double-click this text to edit it.
Povol všechny popruhy nosného systému.
3
Má-li batoh nastavitelný zádový panel, nastav ho na svou výšku (pomůže ti stupnice).
4
Dej si batoh na záda a dotáhni bederní popruh – aby batoh seděl celou svou vahou na horní části pánve.
5
Utáhni ramenní popruhy – aby se batoh přiblížil k tělu a zároveň se příliš neodlehčil bederní popruh.
6
Balančními dotahy přitáhni vrchní část batohu k zádům.
7
Pokud má batoh na bederním popruhu přídavné dotahy, utáhni je – tím stabilizuješ spodní část batohu.
8
Umísti hrudní popruh 5 - 8 cm pod klíční kost, zacvakni ho a dotáhni.
zapinani hrudniho popruhu

Tělo batohu

Každý typ batohu má své specifické konstrukční prvky a drobné vychytávky, díky nimž se ti dobře ponese vybavení potřebné pro aktivitu, na jakou je batoh určený.
Vybavení patří primárně dovnitř – batoh zvenčí ověšený cinkajícími serepetičkami vypadá prostě hrozně. Navíc věci navěšené na batohu narušují jeho stabilní usazení na těle a mohou se v terénu za cokoliv zachytit.

Materiál batohu

S hmotností batohu roste také jeho odolnost – například vůči prodření nebo protržení. Ale platí to také naopak – lehké batohy při plazení se houštím a prodírání se skalními soutěskami dostanou zabrat.
Ripstop úprava zabrání, aby se protržený materiál (nylon nebo polyester) dále páral – malý šrám se nebude zvětšovat a batoh můžeš v pohodě používat po další roky.
Může být batoh nepromokavý?
100% nepromokavých batohů se zátěrem a podlepenými švy je na trhu jen několik. A pláštěnka bohužel není všemocná – při silném a vytrvalém dešti „nateče“ voda do batohu přes záda. Opravdu spolehlivým voděodolným řešením je zabalit věci uvnitř batohu do nepromokavých vaků nebo igelitových pytlíků.

Objem a organizace batohu

Hodně věcí vyžaduje hodně kapes – pak budeš mít v batohu pořádek a rychle najdeš to, co právě potřebuješ. Trekové batohy mívají dvě oddělené komory – do té spodní patří spacák, případně jiné lehčí věci, které přes den nepotřebuješ.
Horolezecké batohy mají naopak minimum kapes – čím jednodušší konstrukce, tím odolnější a spolehlivější bude batoh v tvrdých podmínkách.
U větších batohů se hodí boční vstup do hlavní komory nebo rozepínací čelo batohu – tak se k některým věcem dostaneš bez nutnosti přehrabovat celý batoh.
100 litrů
Aktivita: náročný treking, expediceDoba venku: týdny až měsíceHmotnost vybavení: 20 až 35 kg
80 litrů
Aktivita: treking na těžko, horské přechodyDoba venku: od víkendu po několik týdnůHmotnost vybavení: 15 až 25 kg
50 litrů
Aktivita: turistika, treking po chatách, alpinismus, skialpové přechodyDoba venku: dlouhé dny, vícedenní akce na víkend až týdenHmotnost vybavení: 10 až 20 kg
30 litrů
Aktivita: turistika, běh, kolo, lezení, ferraty, skialpinismusDoba venku: od hodiny po jeden denHmotnost vybavení: 1 až 15 kg
5 litrů
Můžeš s batohem i utíkat?
S některými rozhodně – dokonce jsou k tomu i přímo určené. Ramenní popruhy mají podobu vesty a díky poddajnému zádovému panelu batoh splyne s tvým tělem – takže při běhu neposkakuje.
Ultralight a běžecké batohy jsou z lehkých materiálů a mají nosnost jen 5 až 7 kg – nižší hmotnost nákladu je ovšem nutná i pro správné usazení batohu na těle. Díky speciální konstrukci je spousta vybavení přístupná bez nutnosti sundávat batoh ze zad.
přidělání cepínu na batoh

Kompresní popruhy

Jejich utažením přizpůsobíš objem batohu množství věcí, které neseš uvnitř. A díky tomu bude batoh lépe sedět na zádech. Kompresní popruhy jsou vždy po stranách batohu – u menších na každé straně jeden, u větších bývají popruhy dva.
Použít je můžeš také k upevnění vybavení zvenčí – např. lyží, holí nebo karimatky.

Poutka na vybavení

Zvenčí batohu patří pouze neskladné věci – a ideálně takové, které jsou lehké, a tím pádem nenarušují stabilní usazení batohu na těle.

Trekové hole

Pokud batoh nemá speciální systém pro upnutí holí, použij kompresní popruhy – hrot s talířkem zasuň pod spodní popruh a horním popruhem hole přitáhni.
Lowe Alpine a Rab používají systém TipGripper – hroty zasuneš do gumové platformy, ze které hole nevyklouznou.

Cepín(y)

Použij textilní poutko ve spodní části čela batohu. Provlékni jím celé topůrko cepínu ve směru shora dolů až k hlavici. Pak cepín překlop k čelu batohu – aby topůrko směřovalo vzhůru – a přitáhni cepín buďto gumičkou k tomu určenou nebo pomocí kompresního popruhu.
Lowe Alpine a Rab používají systém HeadLocker – kovovou olivku, kterou jen protáhneš otvorem v hlavici cepínu.

Lyže a snowboard

Lyže upevníš na jakýkoliv batoh, který má po stranách dva kompresní popruhy. Lyžařské a horolezecké batohy mívají navíc ještě speciální odolnější popruhy určené právě pro upevnění lyží.
U některých lyžařských batohů můžeš lyže připevnit také na čelo batohu. Těžké lyže se ale takto nenesou příliš dobře – táhnou celý batoh od těla.
Snowboard se upíná vždy na čelo – batoh musí mít speciální systém pro upnutí snowboardu.

Lano a přilba

Je-li to jen trochu možné, schovej lano dovnitř batohu – je lepší chránit ho před vlhkostí a UV zářením. Pokud to nejde, upevní lano pod víko batohu – některé batohy k tomu mají i speciální popruh.
Také přilbě bude lépe uvnitř – nemá-li pro ni batoh zvenčí speciální síťku. Pokud se ti přilba dovnitř nevejde, polož ji na čelo batohu a protáhni její povolené pásky pod kompresními popruhy – takto přilbu uchytíš, aniž by se při chůzi na batohu neustále pohupovala.

Batoh na desítky let

Každý batoh můžeš hodit na záda a odnést v něm, co potřebuješ. Pouze pořádný batoh ale nebude při pohybu na obtíž a neudělá z tvých ramen fašírku. Pořádný batoh protáhneš ledovou stěnou i deštným pralesem, aniž by na něm povolila jediná nitka. A věř, že pořádný batoh poznáš.
vše o značce lowe alpine
Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down