Jak to udělat, aby dobře seděl

Žádný popruh není na batohu jenom tak – zbůhdarma. Navíc čím větší batoh, tím více popruhů na něm najdeš, přičemž každý plní jinou funkci. Důležité je tedy vědět, k čemu slouží, kdy na který popruh sáhnout a jak ho správně utáhnout.

Znát vlastní batoh

To je základ. Nosný systém batohu totiž netvoří pouze ramenní popruhy. Čím je batoh větší (a čím větší je tedy i hmotnost nákladu), tím více je potřebné odlehčit ramenům a přenést zatížení na jiné části těla. Nosný systém batohu tedy tvoří:
konstrukce batohu kresba

Vše o konstrukci batohu

Jak různé části batohu fungují, jak ti mohou usnadnit život tam venku a který batoh konstrukčně vyhovuje té které aktivitě nejlépe? Zjisti to v naší poradně.
konstrukce batohu

Nastavení batohu: 
krok za krokem

1
Naplň batoh závažím – podobné hmotnosti jako vybavení, které v něm budeš nosit.
2
Povol všechny popruhy nosného systému.
3
Má-li batoh nastavitelný zádový panel, nastav ho na svou výšku (pomůže ti stupnice).
4
Dej si batoh na záda a dotáhni bederní popruh – aby batoh seděl celou svou vahou na horní části pánve.
Nastavení hrudního popruhu
5
Utáhni ramenní popruhy – aby se batoh přiblížil k tělu a zároveň se příliš neodlehčil bederní popruh.
6
Balančními dotahy přitáhni vrchní část batohu k zádům:
  • Povolením dotahů vznikne mezi horní částí batohu a zády mezera. Tou bude proudit vzduch, který tě ochladí. Batoh ale nebude příliš stabilní.
  • Utažením dotahů se mezera mezi batohem a zády zmenší a batoh bude lépe sedět na těle – hlavně v krkolomném a lezeckém terénu.
  • Výrazné utažení přizvedne ramenní popruhy – tím se tíha batohu přesune na hrudník a sníží se zatížení ramen.
7
Pokud má batoh na bederním popruhu přídavné dotahy, utáhni je. Čím více je utáhneš, tím bude batoh stabilnější (v náročném terénu), ale sníží se pohodlí.
8
Umísti hrudní popruh cca 10 cm pod klíční kost, zacvakni ho a dotáhni.
Rozložení váhy v batohu

Ještě se dobře sbalit

Nastavit si batoh je jedna věc. Správně se sbalit věc druhá a neméně důležitá. Hlavně u velkých trekových batohů je potřeba se balit tak, aby těžiště batohu bylo co nejblíže k horní části zad. Ty nejtěžší věci tedy patří k zádům (např. hydrovak, stan, plechovka fazolí) a ty nejlehčí do spodní komory (typicky spacák) a pod vrchlík (oblečení, hygienické potřeby). Pak bude batoh opravdu dobře sedět.
Lehké věci
Středně těžké věci
Těžké věci

Co si sbalit v zimě

Problémům je nejlepší předcházet a v naší poradně se dozvíš, co si do batohu zabalit, aby se tě při zimní túře, zimním lezení nebo na skialpech nic nezaskočilo.
zabal se do zimy

Batoh na desítky let

Každý batoh můžeš hodit na záda a odnést v něm, co potřebuješ. Pouze pořádný batoh ale nebude při pohybu na obtíž a neudělá z tvých ramen fašírku. Pořádný batoh protáhneš ledovou stěnou i deštným pralesem, aniž by na něm povolila jediná nitka. A věř, že pořádný batoh poznáš.
Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down