Nepromokavé ponožky. Funguje to?

Funguje. Jenom třeba ne tak, jak si člověk na první dobrou představí. Nepromokavé ponožky dokáží tam venku – a na delším treku obzvlášť – zpříjemnit spoustu vlhkých situací a udržet v nich až nečekaný komfort. Ale i ony mají své limity. A 100% vodotěsné nejsou a ani být nemohou.

Nepromokavé. 
Ale ne zázračné

Fyzika je neúprosná. Membrána, která je součástí nepromokavých ponožek, mívá vodní sloupec 10000 až 15000 mm. Při chůzi 70kilového člověka – bez batohu a v dobře tlumené botě – každopádně vzniká pod palcem a patou tlak 40000 až 50000 mm vodního sloupce. A třeba při běhu to může být dokonce i dvojnásobek.
Takovému tlaku neodolá žádná membrána. Po hodinách trmácení se mokrou trávou nebo brodění se mokrým sněhem v botách plných vody se tak vlhkost protlačí i do nepromokavých ponožek. Jejich přínos je ale pořád značný. A tkví i v něčem jiném, než v zachování 100% suchých nohou.

Ponožky ze tří vrstev

  • Vnější nylonová vrstva zajišťuje mechanickou odolnost.
  • Vnitřní vrstva z merino vlny,  která hřeje i vlhká je odolná vůči zápachu, přináší tepelný komfort.
  • Uprostřed je nepromokavá, prodyšná a pružná membrána.
Pro zvýšení komfortu v chladných dnech se dají pod nepromokavými ponožkami nosit ještě tenké merino linery, které vstřebávají vlhkost.

Smysl nepromokavých ponožek

I když nějaká ta vlhkost do nepromokavých ponožek pronikne, nebude jí koneckonců mnoho a navíc se rychle ohřeje. Takže potom ponožky fungují podobně jako neopren – udržují teplo. A především ​​v chladných podmínkách se tak postarají, aby nohy zůstaly v příjemném prostředí. To obyčejné ponožky neumí.

Záložní ponožky

Hlavní význam mají nepromokavé ponožky jakožto záložní – jako dočasná alternativa ke klasickým ponožkám. Příjemné je například natáhnout si je po celodenním treku ve vlhkém prostředí – když se člověk večer zastaví, začne vařit a chystat spaní. Tehdy není problém s nimi znovu vklouznout do mokrých bot, protože nohy budou v teple.
Zvenčí sice ponožky od bot navlhnou, ale to už pak stačí smotat je do ruličky, vodu z nich vymačkat a vzít si je s sebou do spacáku – aby byly zase po ránu použitelné do mokrých bot. Po nějaké době chůze pak – třeba až se během dne oteplí – se vymění za klasické a usuší se na batohu.

Preventivní ponožky

Chladné ráno a tráva pokrytá rosou – to znamená, že už po pár metrech budou boty promočené. A tak je dobré začít takový den v nepromokavých ponožkách. Jakmile se později oteplí a tráva se zbaví rosy, vymění se opět za klasické – a boty i ponožky během dne proschnou.
Koneckonců, i dobře navoskované kožené pohorky po celodenní chůzi v dešti nebo mokrém sněhu navlhnou a schnou pak i dva dny. Když pak přes noc přimrzne, není to pravé příjemné začínat den ve zmrzlé botě. Opět se hodí nepromokavé ponožky.

Ideální použití? V teniskách

Běžecké boty nebo lehké (nemembránové) trekovky a v nich nepromokavé ponožky, které se postarají o tepelný komfort, když se dostaví chlad a vlhkost. Takhle to má největší smysl.
V běžeckých botách nebo lehkých prodyšných trekovkách a dobrých tenkých ponožkách se dá za den pohodlně ujít i více než 40 kilometrů, což v pohorkách jde jen ztěží. A když nastanou krizové situace – jako třeba sněhová pole nebo dlouhotrvající déšť – přijdou ke slovu právě nepromokavé ponožky.

Péče o nepromokavé ponožky

Žádná membrána není nesmrtelná. Přestože ta v ponožkách je docela silná a pružná, je i její životnost omezená. Proto je dobré netrávit v nepromokavých ponožkách celé dny, ale používat je pouze po omezený čas. A hned, jak to jde, je měnit za klasické.
  • Mokré ponožky se nesmí ždímat kroucením. Opravdu ne. Membrána se může poškodit. Správné je ponožky srolovat a vodu z nich rukou vymačkat – zvenčí i naruby.
  • Nepromokavé ponožky se perou na 40 °C, ideálně naruby, na šetrný program, v prášku bez změkčovadel a bez aviváže. Neždímat!
  • Nepromokavé ponožky je nutné sušit nejen zvenčí, ale také otočené naruby, jinak zůstanou uvnitř vlhké a mohou začít plesnivět.
  • Jakmile se v botách objeví něco ostrého (např. kamínky), je rozumné je hned vysypat, aby se membrána ponožek nepoškodila.
  • Protože jsou všechny nepromokavé ponožky silnější než klasické, není dobré nosit je v příliš těsných botách – velký tlak může membránu poškodit.
  • Nepromokavé ponožky se nenosí bez bot. Člověk nikdy neví, na co šlápne.

To už jsou promočené?

Člověk si nasadí nepromokavé ponožky a po pár set metrech už cítí vlhkost. Je toto normální? Může být. Ale nejspíš to bude jen pocit chladu způsobený vlhkostí zvenčí. Nebo se jedná o vlhkost vlastního potu, protože boty nejsou dostatečně prodyšné, případně teplý vlhký vzduch zkrátka další vlhkost nepojme.
Fyzika se obejít nedá. A tak nepromokavé ponožky nejlépe fungují v chladném a vlhkém počasí a v lehkých prodyšných botách. V takových podmínkách udrží nohy v teple a ochrání je třeba i před omrzlinami.

Ponožky od Bridgedale

V severoirském Newtownards se vyrábí ponožky už víc jak sto let. A úplně jinak než další ponožky na tomto světě. Díky tomu zvládnou tisíce kilometrů, ani po týdnu na nohou nezapáchají a zůstávají příjemně měkké. A mají doživotní záruku.

Storm Sock LW Ankle

Nepromokavé ponožky nízké gramáže s maximální prodyšností a minimální izolací.
Do e-shopu >

Storm Sock MW Boot

Nepromokavé ponožky střední gramáže pro rovnováhu tepla a prodyšnosti.
Do e-shopu >

Storm Sock MW Knee

Nepromokavé ponožky střední gramáže s výškou pod kolena.
Do e-shopu >

Storm Sock HW Boot

Nepromokavé ponožky vysoké gramáže pro maximální tepelný komfort.
Do e-shopu >
Další nepromokavé ponožky
Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down