Jak vybrat ultralehký batoh

Gramy rozhodují. Ale koneckonců – nejenom ony. Protože jenom nízká hmotnost není samospásná. Měla by jít ruku v ruce s odolností a taky s tím, jak dobře se takový ultralehký batoh – naložený na týdenní, měsíční nebo ještě delší pochod – na zádech ponese.

Nalehko = bez zbytečností

Než si člověk pořídí ultralehký batoh, musí objevit ještě něco jiného. Především umění sbalit se i na dlouhou cestu minimalisticky. Bez zbytečností. A nakonec je potřeba se i naučit kreativně zacházet s tím, co už si kdo v batohu nese. Ultralehké batohy totiž zpravidla mají nižší kapacitu i nosnost, a to člověka nutí nad balením dost přemýšlet.

Lehké batohy nic nevydrží. Nebo?

Bejvávalo. Moderní ultralehké materiály jsou kolikrát tak odolné, až to člověka překvapí (např. taková Cordura s vlákny Spectra®). Spolu s vhodnou konstrukcí tak některé ultralehké batohy unesou i pořádnou nálož vybavení a dokonce se u toho příjemně nesou.

Ultralehké materiály

Spojit minimální hmotnost, odolnost, nosnost a nakonec přinést pohodlí a neubrat nic na funkčnosti. Těžký úkol, který si žádá ty nejlepší materiály. Jak je poznat?

Déčko

Houževnatost materiálu pomůže odhalit hodnota denier označená písmenem D – např. 100D Ocean High Tenacity Nylon Ripstop. Čím vyšší hodnota, tím odolnější (ale nejspíš také těžší) materiál. A odolnost batohu ovlivňuje také rozmístění materiálů. Na spodní části je dobré mít ty odolnější a na méně namáhaných místech zase ty nejlehčí.

Ripstop

Pokud má nějaká tkanina v názvu pojem Ripstop, znamená to, že je daleko odolnější vůči roztržení – a pokud už nějaká trhlina vznikne, nebude se dál šířit. To je zásluha silnějších vláken, která jsou v tkanině rozpoznatelná podle charakteristické čtvercové mřížky. Kritické švy pak ještě zpravidla bývají zdvojené.

Odolnost vůči vodě

Každý lepší batoh mívá minimálně vodoodpudivou úpravu tkaniny (např. Lowe Alpine AirZone Ultra). Jiné už mají dokonce nepromokavý zátěr a podlepené švy (např. Rab Aeon Ultra), takže vybavení uvnitř zůstane v suchu i při větším dešti. A někdy je nepromokavost dána samotnou povahou materiálu (např. Rab Latok 20).

Napřed účel, potom batoh

Nakonec jde o to vybrat ultralehký batoh podle toho, kde ho člověk bude používat. Na krátké fast & light výpady vzhůru není potřeba ani tak odolnost – hlavní je co nejnižší hmotnost a jemnější materiál je pak přijatelná daň. Při dlouhém treku, který zabere třeba i několik měsíců, je ale naopak rozumnější pár gramů oželet a získat tak batoh, který se v půlce treku nerozsype.

Konstrukce batohu

Kolik kilogramů do ultralehkého batohu může člověk naložit a jak dobře se mu pak ponese? To je dáno především tím, jaký má batoh zádový systém.

Rámové batohy

Takové batohy mají propracovaný nosný systém – zpravidla s hliníkovou nebo jinou výztuhou zad, která rovnoměrně rozkládá zatížení a přenáší hmotnost batohu také na bedra. Samozřejmě ruku v ruce s tím roste i hmotnost batohu – ale má-li člověk nést každý den 10-12 kilo (i s jídlem a vodou), je rámový batoh rozumnější volba.

Bezrámové batohy

Tyto batohy naopak nemají téměř žádný nosný systém. Jsou to sice ty nejlehčí z nejlehčích, ale protože kolikrát nemají ani bederní pás a polstrování zad, sedí celá zátěž na ramenou. Nést v takovém batohu těžší náklad není příliš komfortní. A velkou roli vždy hraje schopnost dobře se zabalit, aby obsah uvnitř netlačil do zad.

Uzavírání batohu

Ušetřit na hmotnosti znamená také něco oželet. Ultralehké batohy tak často nemají klasické víko s jednou nebo i dvěma kapsami, ale pouze rolovací uzávěr. Absence úložného prostoru je ale vykoupena jinou výhodou – snadným nastavením objemu do výšky právě oním rolováním. A koneckonců, čím jednodušší konstrukce, tím nižší šance, že se cokoliv pokazí.

Dámské batohy

Ne každý ultralight batoh má svou dámskou verzi. Ale pokud už ano (např. Lowe Alpine AirZone Ultra), rozdíl pak není pouze v barvě, ale především v jeho konstrukci. Dámský batoh je stavěný na menší postavu a má specificky tvarované ramenní popruhy, které odpovídají stavbě ženského těla.

Kapsy a úchyty

Když se člověk rozhodne vyrazit nalehko, je tím spíše důležité, aby každá drobnost byla na batohu promyšlená, spolehlivě fungovala a pomáhala k bezproblémovému průběhu akce.

Strečová kapsa na čele

Toto je univerzálně použitelný prostor, kam se dá strčit třeba mokré oblečení, které člověk nechce vkládat mezi ostatní vybavení do hlavní komory a které tam nakonec může během chůze pomalu schnout. Případně se v přední strečové kapse dá nést nepromokavá bunda, toaletní lopatka… no vlastně cokoliv, co má být po ruce.

Rychle přístupné kapsy

Neustále sundávat batoh kvůli telefonu, tyčince, kapesníku nebo slunečním brýlím je protivné. Proto je dobré, když má ultralehký batoh dobře situované kapsy přístupné i za chůze. Určitě na bederním pásu a ideálně také na ramenních popruzích, kam se dají případně zasunout i gumové láhve s pitím.

Kompresní popruhy

Batoh se vždy nese lépe, když jsou věci uvnitř stabilizované. K tomu slouží kompresní popruhy po stranách, případně na spodní straně. U ultralehkých batohů jsou tradiční textilní popruhy nahrazené například lehčími a odolnými gumičkami, které ale stále plní svůj účel a lze je využít také k připevnění vybavení (např. karimatky) vně batohu.

Poutka a detaily

I na ultralehký batoh je potřeba upnout minimálně trekové hole. K tomu slouží různá očka, často používaná právě v kombinaci s kompresními popruhy. Na některé batohy se dají hole upnout i za chůze – na ramenní popruhy (např. Rab Muon). Na ultralehké horolezecké batohy pak lze připevnit dokonce i cepíny (např. Rab Latok 20).

Něco navíc

Při balení do ultralehkého batohu je vždy potřeba přemýšlet, jak co dovnitř uložit – už jen proto, aby byla hmotnost vybavení dobře rozložená a batoh se dobře nesl. S organizací a správným uspořádáním tak pomohou například organizéry jako packing cube nebo rovnou nepromokavé vaky.

Objem batohu

Co je cílem? Tato otázka musí přijít jako první. Pro několikaměsíční trek, na kterém se člověk k doplnění zásob dostane vždy až po několika dnech samoty mimo civilizaci, bude dobrý třeba i 50litrový batoh s vyšší nosností a promyšleným nosným systémem. Zkušený trekař-minimalista si ale možná vystačí i s batohem 40litrovým.
Svižná jednodenní až víkendová fast & light akce se zase dá zvládnout i s objemem od 20 do 30 litrů. S takovými ultralehkými batohy se pak kolikrát dá – díky ramenním popruhům v podobě vesty – i běžet nebo třeba také lézt (např. Rab Latok 20).

Srolovat a stáhnout

Ultralehké batohy mají tu výhodu, že díky nepříliš tuhé konstrukci lze jejich velikost pomocí kompresních popruhů docela dobře zmenšit – podle množství věcí uvnitř. A snížit objem pomůže i rolovací uzávěr. Takže se pak jeden batoh dá nakonec použít na ten jednodenní výpad a i několikatýdenní trek.

Ultralehké batohy

Vývojáři ve skupině Rab a Lowe Alpine dokáží výběrem materiálů a promyšleným designem srazit hmotnost hodně nízko. Nikdy to ale nedělají na úkor odolnosti a funkčnosti. Na jejich batoh zkrátka musí být spoleh.

Rab Muon

Ultralehký batoh s propracovaným nosným systémem a překvapivou odolností.
Do e-shopu >

Lowe Alpine AirZone Ultra

Lehoučký batoh ve stylu fast & light se vzdušným nosným systémem AirZone.
Do e-shopu >

Rab Latok 20

Horolezecký batoh se superodolnými vlákny Spectra® a poutky na lezecké vybavení.
Do e-shopu >

Rab Aeon Ultra

Ultralight batoh z voděodolného materiálu, s podlepenými švy a rolovacím uzávěrem.
Do e-shopu >
Batohy Rab a Lowe Alpine
Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down