Delší život pro tvé vybavení

Pokažený zip, roztržená látka, prasklá přezka. Spousta věcí se dá opravit, a tak není nutné je hned odepsat. Rab a Lowe Alpine vyrábí vybavení s respektem ke svému okolí i tvojí peněžence. A zde se dozvíš vše o materiálech, jejich údržbě a možnosti poslat své věci na opravu.
Rab materiály

Důvěryhodné materiály

Nejekologičtější je to vybavení, které vůbec nemusí vzniknout. Ideálně tedy, když si pořídíš jednu pořádnou bundu, batoh či spacák, a ten vydrží roky používání. Protože se ale značky Rab a Lowe Alpine zavázaly dosáhnout do roku 2030 nulových emisí, jdou ve výrobě odolného vybavení ještě dál a například v roce 2022 pocházelo 66 % tkanin použitých v jejich produktech z recyklovaných materiálů.

Bez fluorokarbonů

Fluorokarbony se používají k impregnaci oblečení. Bohužel se ale také neskutečně dlouho rozkládají, a tak zůstávají v přírodě i v našem těle, kde nemají zrovna příznivé účinky pro zdraví. Rab a Lowe Alpine proto používají impregnace, které namísto fluorokarbonů obsahují méně škodlivé látky s kratším řetězcem.

Tkanina k recyklaci

Dobrý design myslí také na to, co se stane s produktem, až nebude použitelný. Aby nemusel na skládku, šije Rab některé oblečení z tkaniny Pertex Shield Revolve. Jedná se o materiál vyrobený jen z jednoho druhu polyesteru – a právě díky tomu se dá snadno recyklovat.

Peří bez utrpení

Každý chomáček peří ve spacích pytlích a bundách Rab pochází z evropských farem, kde kachny a husy žijí ve zdravém prostředí. Netrpí tam bolestí či strachem, nejsou násilně krmeny hormony a trhání peří z těl živých ptáků je nepřípustné. To vše stvrzuje certifikace Responsible Down Standard.

Znovuzrozené peří

Peří ze starých bund a spacáků (a také z peřin a polštářů) se dá recyklovat. V Rabu proto sbírají staré péřové věci a z vyprané, ošetřené a pečlivě roztříděné prachové náplně pak vyrábí nové produkty (aktuálně je 46 % peří v Rabu recyklováno). Takže pokud se ti doma válí stará péřovka či spacák, pošli to do Rabu.
Logo Climate Neutral Company

Férově k sobě samým

Textilní průmysl je pro životní prostředí stále velkou zátěží. I přes velký pokrok směrem k ekologičtější výrobě a rozumějšímu nakládání s materiály například zatím stále neexistuje funkční systém pro masovou recyklaci použitého oblečení. Rab a Lowe Alpine se i v tomto aktivně snaží. Zatím tam ale nejsme.
Muž nese na zádech dva batohy

Dobře se postarat

Každý kus vybavení jednou dospěje ke svému konci. Prodloužit mu život, udržet jeho funkčnost a třeba také pohodlí po dlouhou dobu ale můžeš správnou péčí. Jak na to?

Praní nepromokavého oblečení

Vodoodpudivá vrstva nepromokavého oblečení se používáním opotřebovává. Svrchní materiál pak nasává vlhkost, což snižuje jeho prodyšnost. A to samé způsobuje také pot, špína a třeba i zbytky kosmetiky. Proto, je-li oblečení viditelně špinavé, vyper ho.
Návod na praní nepromokavého oblečení
  • Vyčisti zásuvku na prací prostředky a spusť jeden až dva cykly máchání. Takto odstraníš zbytky pracích prostředků, které by mohly oblečení poškodit.
  • Ujisti se, že jsou kapsy prázdné. Zapni všechny zipy (klasické i suché) a zavři kapsy.
  • Použít můžeš tekutý prací gel, čisté tekuté mýdlo nebo speciální prostředek pro praní membránových materiálů.
  • Chceš oblečení současně naimpregnovat (doporučujeme), nalej impregnační přípravek do přihrádky na aviváž.
  • Na pračce nastav šetrný cyklus a teplotu 30 ºC.
  • Po odstředění při nízké rychlosti (400) pověs oblečení na šňůru mimo přímé sluneční záření, aby tam přirozeně uschlo.
  • Pro aktivování impregnace dej oblečení na 20-30 minut do sušičky na nízkou teplotu (ovšem pouze je-li to na štítku dovoleno). Případně použij pro aktivaci impregnace žehličku – vyžehli bundu na střední teplotu, přičemž jako bariéru mezi žehličkou a bundou použij čistou utěrku nebo něco podobného.
Vkládání nepromokavé bundy do obálky
Překládání péřové bundy

Praní péřové bundy

Péřovku je dobré vyprat alespoň jednou za sezónu. Když je ale hodně špinavá nebo se prachová náplň zdá být hrudkovitá či slehlá, můžeš ji prát i častěji. Ideálně si nech bundu vyčistit u odborníků, případně postupuj podle následujícího návodu.
Návod na praní péřové bundy
  • Vyčisti zásuvku na prací prostředky a spusť jeden až dva cykly máchání. Takto odstraníš zbytky pracích prostředků, které by mohly bundu poškodit.
  • Zavři všechny kapsy, zapni zipy a otoč bundu naruby. Ochráníš tak švy před poškozením.
  • Bundu vyper samostatně. V pračce by nemělo být už nic dalšího.
  • Použij nebiologický prací prostředek určený speciálně pro prachové peří.
  • Na pračce nastav dlouhý šetrný cyklus. To zajistí, že se peří dobře vypere. Teplotu zvol podle údaje na štítku.
  • Přidej další cyklus máchání, aby se vypláchly zbytky pracího prostředku.
  • Bundu v pračce vyždímej na nejvyšší možnou rychlost. Urychlí to sušení.
  • Vysuš bundu v sušičce na nízkou až střední teplotu. Počítej, že bunda bude schnout 2-4 hodiny – v závislosti na její velikosti a výplni.
  • Několikrát během cyklu sušení bundu vytáhni ze sušičky a proklepej peří v komorách nebo ho rukou rozprostři po celém prostoru jednotlivých komor.

Dobré tipy

  • Pokud máš pračku s horním plněním, vlož bundu do síťovaného sáčku, který ji ochrání před poškozením.
  • Pokud nemáš sušičku, můžeš bundu sušit i na prádelní šňůře nebo sušáku, ale nevystavuj ji přímému slunečnímu záření, které může peří poškodit.
  • Aby ti péřovka dobře sloužila co nejdéle, skladuj ji na čistém a suchém místě.

Praní spacího pytle

Pot, vlhkost, špína – to vše způsobuje, že ani péřová ani syntetická náplň spacáku pak neizoluje tak dobře, jak by měla a mohla. Proto je dobré čas od času spacák vyprat. Nejlepší je nechat to udělat odborníky, ale s opatrností to zvládneš i doma.
Návod na praní spacího pytle
  • Vyčisti zásuvku na prací prostředky a spusť jeden až dva cykly máchání. Takto odstraníš zbytky pracích prostředků, které by mohly spacák poškodit.
  • Zapni zip a otoč spacák naruby. Takto ochráníš vnější tkaninu a náplň se lépe vypere.
  • Použij nebiologický prací prostředek určený speciálně pro prachové peří. Při praní spacího pytle se syntetickou náplní můžeš použít i klasický tekutý prací prostředek. Každopádně nikdy nepoužívej aviváž.
  • Na pračce nastav dlouhý šetrný cyklus a teplotu 30 ºC. To zajistí, že se náplň dobře vypere.
  • Přidej další cyklus máchání, aby se vypláchly zbytky pracího prostředku.
  • Spacák v pračce vyždímej na nejvyšší možnou rychlost. Urychlí to sušení.
  • Suš spacák v sušičce na nízkou teplotu po 2-4 hodiny. Vyvaruj se vysokých teplot, které by mohly spacák poškodit.
  • Během cyklu sušení spacák několikrát vytáhni ze sušičky a proklepej peří v komorách nebo ho rukou rozprostři po celém prostoru jednotlivých komor.

Dobré tipy

  • Pokud nemáš sušičku, můžeš spacák sušit na prádelní šňůře nebo sušáku, ale nevystavuj ho přímému slunečnímu záření, které může peří poškodit.
  • Aby ti spacák dobře sloužil co nejdéle, skladuj ho na čistém a suchém místě.
  • Péřový spacák nikdy neskladuj zmačkaný v kompresním obalu. Ideálně ho jen ulož do velkého vaku, který bývá součástí spacáku.
Kontrola spacáku
Turistka s batohem v horách

Péče o batoh

I když batoh už zdaleka nevypadá jako nový a každá cesta na jeho povrchu zanechala nějaký ten šrám, pořád ti může dobře sloužit. Nakonec – batoh nějakou speciální údržbu ani nepotřebuje. Spíše naopak ho přehnanou péčí můžeš poškodit.
Návod na (ne)údržbu batohu
  • Vadí-li ti nečistoty na povrchu batohu, otři je pouze hadříkem nebo houbičkou s mýdlovou vodou.
  • Pokud se batoh vleze do pračky, můžeš ho i vyprat. Ale maximálně na 30 °C a bez aviváže.
  • Nevytahuj z batohu vnitřní výztuhu a rám. Je dost obtížné vše znovu správně složit. Praní v pračce je tak použitelné pouze pro malé batohy.
  • Batoh nedávej do sušičky ani ho nesuš u přímého zdroje tepla, což jsou třeba kamna, krb nebo radiátor. Vysoké teploty batoh poškodí. Stačí ho jen pověsit a nechat uschnout při pokojové teplotě.
  • Když batoh nepoužíváš, ulož ho na suché místo a mimo přímé sluneční záření, které urychluje stárnutí a degradaci tkanin a gumových a plastových dílů.
  • Nečisti batoh chemicky a nepoužívej rozpouštědla.
logo Rab wash

Praní u odborníků

Ti, co vybavení vyrobili, také nejlépe vědí, jak se o něj postarat. Pošli to své do Rabu, kde ho vyperou, vysuší, naimpregnují a prodlouží jeho život. Objednávku vyřídíš přímo na oficiálním webu Rabu a balík s vybavením pak jen zaneseš na sběrné místo DPD. Cena poštovného tam i zpět je 12 € a čištění trvá 2-3 týdny.
Objednávka praní

Opravit a pokračovat

Možná to máš podobně. Možná je ti líto vyměnit batoh, bundu nebo spacák, který už s tebou tolik zažil, za nový – jen pro pár šrámů, které se dají opravit. V servisním centru Rab a Lowe Alpine vyřeší téměř vše – od úplných drobností, jako jsou prasklé přezky či drobné záplaty, až po kompletní výměnu zipů nebo celých segmentů oblečení.
Výhled z Rab spacáku ze stanu

Jak poslat vybavení na opravu

Servisní centrum Rab a Lowe Alpine se nachází přímo v sídle firmy v Sheffieldu ve Velké Británii. Zásilkové společnosti dnes ale fungují rychle a jednoduše i při posílání zásilek do zahraničí. A vybavení na opravu tak stačí zanést do sběrného místa DPD.
Objednat opravu
  1. Proklikni se na sekci servisního centra na oficiálním webu Rabu pro EU a vyber opravu, o kterou máš zájem. Z Rabu ti pošlou etiketu na balík a servisní kartu, kam vyplníš podrobnosti o poškození. Platí se předem platební kartou. Cena poštovného tam i zpět je 12 €.
  2. Na balík viditelně nalep zaslanou etiketu a nezapomeň dovnitř vložit vyplněnou servisní kartu, aby v servisním centru rozpoznali tvou objednávku a věděli, kam opravené vybavení poslat. Potom balík zanes na jakékoliv sběrné místo zásilkové služby DPD.
  3. Až bude tvé vybavení opravené, přijde ti zpátky na adresu uvedenou v servisní kartě.

Jak poslat vybavení na opravu

Servisní centrum Rab a Lowe Alpine se nachází přímo v sídle firmy v Sheffieldu ve Velké Británii. Zásilkové společnosti dnes ale fungují rychle a jednoduše i při posílání zásilek do zahraničí. A vybavení na opravu tak stačí zanést do sběrného místa DPD.
  1. Proklikni se na sekci servisního centra na oficiálním webu Rabu pro EU a vyber opravu, o kterou máš zájem. Z Rabu ti pošlou etiketu na balík a servisní kartu, kam vyplníš podrobnosti o poškození. Platí se předem platební kartou. Cena poštovného tam i zpět je 12 €.
  2. Na balík viditelně nalep zaslanou etiketu a nezapomeň dovnitř vložit vyplněnou servisní kartu, aby v servisním centru rozpoznali tvou objednávku a věděli, kam opravené vybavení poslat. Potom balík zanes na jakékoliv sběrné místo zásilkové služby DPD.
  3. Až bude tvé vybavení opravené, přijde ti zpátky na adresu uvedenou v servisní kartě.
Detail opravy spacího pytle

Jak poslat vybavení na opravu

Servisní centrum Rab a Lowe Alpine se nachází přímo v sídle firmy v Sheffieldu ve Velké Británii. Zásilkové společnosti dnes ale fungují rychle a jednoduše i při posílání zásilek do zahraničí. A vybavení na opravu tak stačí zanést do sběrného místa DPD.
  1. Proklikni se na sekci servisního centra na oficiálním webu Rabu pro EU a vyber opravu, o kterou máš zájem. Z Rabu ti pošlou etiketu na balík a servisní kartu, kam vyplníš podrobnosti o poškození. Platí se předem platební kartou. Cena poštovného tam i zpět je 12 €.
  2. Na balík viditelně nalep zaslanou etiketu a nezapomeň dovnitř vložit vyplněnou servisní kartu, aby v servisním centru rozpoznali tvou objednávku a věděli, kam opravené vybavení poslat. Potom balík zanes na jakékoliv sběrné místo zásilkové služby DPD.
  3. Až bude tvé vybavení opravené, přijde ti zpátky na adresu uvedenou v servisní kartě.
Objednat opravu
Detail péřové bundy

Oprava bez plýtvání

Second Stich je forma opravy, při které se namísto originálního dílu použije tkanina, lem nebo zip z produktu, který už dosloužil. Opravené místo tak díky odlišné barvě materiálu nejspíš zůstane viditelné, nicméně tím omezíš plýtvání. A třeba tě i potěší, že tvůj kus vybavení se takto stane naprostým originálem.
Oprava Second Stich

Náhradní díly

Některé věci si zvládneš opravit i svépomocí. Prasklá přezka, ztracený hrudní popruh nebo zlomená stanová tyč – to není problém. V nabídce náhradních dílů na stránkách Rab a Lowe Alpine toho najdeš spoustu. Včetně záplat pro opravy oblečení. Případně se můžeš předzásobit náhradními díly, až vyrazíš na dlouhé týdny mimo civilizaci.
Nabídka náhradních dílů
Detail lepení díry v péřové bunděNáhradní přezky k batohům v krabičce
Detail opravy spacího pytleDetail opravy péřové bundy

Doživotní záruka

Dvouletá záruční lhůta je jasná. Objevíš-li během té doby na svém vybavení Rab či Lowe Alpine výrobní vadu, vyřešíme to opravou nebo výměnou produktu za nový. Nicméně ani pak náš závazek vůči tvému vybavení nekončí a i po uplynutí dvou let – jedná-li se o výrobní vadu – se postaráme o bezplatnou opravu závady.

Raději to opravíš, než vyhodíš

Když Rab Carrington ušil v roce 1981 v podkroví svého domu první spací pytel, chtěl především, aby v horách dobře a dlouho sloužil. A takové je vybavení od Rabu dodnes – spolehlivost vítězí nad přetechnizovaností.
Vybavení Rab
Bratři Lowe

Batohy nabalené dobrodružstvím

Jeff Lowe dokázal v horách vylézt věci, které jiní pokládali za nemožné. A jeho bratr Greg mu k tomu vždy vyrobil to správné vybavení. Mimo jiné také první batoh s vnitřním rámem, který se stal vzorem pro všechny současné batohy.
Batohy Lowe Alpine
Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down