Péče o boty

Vlhkost, bláto, posypová sůl, ostré kameny, sluneční záření, celodenní pochody, lezení po skále, těžký batoh na zádech. A tohle všechno mají tvoje boty zvládnout? Trochu jim pomoz a budou to zvládat dokonce po dlouhé roky – stejně jako boty protřelého horala.

Impregnace bot

Nasákne-li svrchní materiál vodou, boty ztěžknou, začnout studit a omezí se nepromokavost a prodyšnost membrány uvnitř. Impregnace vsakování vody do svrchního materiálu zabrání. Dobře vyživená kůže je také odolnější vůči mechanickému poškození a boty déle vydrží.

Impregnace sprejem

Materiál: semiš, nubuk, syntetika
Náročnost aplikace: 1 - 2 minuty
Trvanlivost: nízká – nutné často obnovovat
Vyživení: nízké – zůstává na povrchu
Vliv na vzhled: téměř žádný

Impregnace voskem

Materiál: hladká (i broušená) kůže
Náročnost aplikace: 10 - 20 minut
Trvanlivost: vysoká – obnovení 2x do roka
Vyživení: vysoké – proniká do nitra kůže
Vliv na vzhled: povrch ztmavne

Kdy impregnovat?

Správný okamžik poznáš podle špičky bot, která je při chůzi nejvíce vystavena působení vlhkosti. Jakmile začne tmavnout, vyčištěné a suché boty doma naimpregnuj.

Impregnovat nové boty?

Určitě ano. Z výroby sice bývají impregnované, ovšem nedostatečně a impregnace navíc po čase skladování, které se zpravidla natáhne na několik měsíců a třeba i let, vyprchá.

Impregnace sprejem

Je to rychlé – v podstatě za minutu hotové. Sprej ovšem nepronikne do hloubky materiálu, a tak je potřeba impregnaci častěji obnovovat. Na druhou stranu sprej ani nezmění vzhled a barevnost materiálu. Proto pokud ti záleží na tom, aby tvé boty stále vypadaly jako z výlohy, používej k impregnaci sprej.
 1. Napřed boty vyčisti a nech je pořádně proschnout.
 2. Protřepej nádobu se sprejem a ze vzdálenosti 30 cm boty rovnoměrně nastříkej.
 3. Nech boty vyschnout a celý postup ideálně ještě jednou zopakuj.
Footwear Repel Plus Grangers 275 ml
koupit sprej

Impregnace voskem

Vosk proniká do hloubky materiálu, a proto ho není nutné aplikovat často. Použít ho můžeš na hladkou a dokonce i broušenou kůži – počítej však s tím, že se její povrch vyhladí a ztmavne (proto výrobci vosk na broušenou kůži nedoporučují, z hlediska funkčnosti jí to ale prospívá). Jakmile jednou použiješ k impregnaci vosk, musíš ho používat neustále.
 1. Vytáhni tkaničky, boty vyčisti a nech je proschnout.
 2. Vosk nanášej při pokojové teplotě – boty nesmí být vymrzlé.
 3. Boty lehce a z dálky nahřej fénem. Kůže se otevře a vosk se dostane do hloubky.
 4. Hadříkem nebo hubkou rozetři vosk po povrchu – můžeš si vosk rozehřát fénem.
 5. V záhybech a v okolí šněrování rozetři vosk prstem.
 6. Zbytky vosku otři a rozlešti hadrem vše, co se nevsáklo.
 7. Máš-li před sebou dlouhý trek či túru ve sněhu, celý postup ještě jednou zopakuj.
G-Wax Grangers 80g
koupit vosk

Čištění bot

Špína na botách sice vypadá zcestovale, ale drobné částečky prachu a nečistot materiálům na svršku škodí. Proto dříve, než dáš boty po túře vysušit, otři je vlažnou vodou a měkkým kartáčkem či houbičkou.
Jednou za čas také vytáhni vložky, očisti je a vytřep jehličí a další nepořádek, který se pod vložkami nashromáždil.
Do pračky boty nepatří – ani ty ze syntetických materiálů. Prací prášek a vyšší teplota oslabují pevnost lepidel a kůže po vyprání vyschne a přijde o svou původní barvu.

Sušení bot

Boty promáčené z túry vycpi novinovým papírem a nech je zvolna uschnout při pokojové teplotě. Mokrý papír občas vyměň za suchý. Případě můžeš použít vysoušeče bot.
Mokré boty nepokládej na radiátor, ke krbu či kamnům – lepené spoje mohou u přímého zdroje tepla povolit a kůže, vystavená vysokým teplotám, ztvrdne a popraská.

Skladování bot

Suché a stinné místo bude pro uložení bot zřejmě správná volba. Ale ještě lepší, než boty skladovat, je boty používat. Mezipodešve většiny outdoorových bot jsou totiž vyrobené z polyuretanu, u kterého po delším čase dojde k takzvané hydrolýze – mezipodešev se bez varování vydrolí. A právě používání bot a změny prostředí hydrolýzu polyuretanu oddalují.
Paradoxní situace tak nastane, když se po pěti, šesti letech vydrolí podešev na pohorkách, které ležely většinu času ve skříni a za sebou mají jen pár výšlapů do roka – vlastně tedy téměř nechozené boty. Bohužel – za polyuretan neexistuje adekvátní náhrada.
Hydrolýza polyuretanu každopádně neznamená konečnou – pohorky lze znovu podrazit.

Oprava bot Asolo

Pokud máš ochozenou podrážku nebo se drolí mezipodešev, ale svršek je zachovalý a vnitřní futro nepoškozené, pošli nám své Asolo boty na opravu. Za 3-4 týdny se vrátí v kondici pro další roky na horách:
 • s novou podešví,
 • mezipodešví,
 • gumovou obsázkou,
 • tkaničkami,
 • vnitřní stélkou,
 • vyčištěným svrškem
 • a opravenými švy.
Vše o opravě bot

Boty od rodiny ševců

Poctivý švec ti vyrobí boty, které vydrží. Boty, které nepovolí ve švech uprostřed dvoutýdenního pochodu. Poctivý švec tvé boty dokonce po letech nošení opraví a připraví je na další roky dobrodružství. A takoví ševci opravdu jsou – v italské rodině Zanatta.
vše o značce asolo
Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down