Péče o boty

Vlhkost, bláto, posypová sůl, ostré kameny, sluneční záření, celodenní pochody, lezení po skále, těžký batoh na zádech. A tohle všechno mají tvoje boty zvládnout? Trochu jim pomoz a budou to zvládat dokonce po dlouhé roky – stejně jako boty protřelého horala.

Impregnace bot

Nasákne-li svrchní materiál vodou, boty ztěžknou, začnout studit a omezí se nepromokavost a prodyšnost membrány uvnitř. Impregnace vsakování vody do svrchního materiálu zabrání. Dobře vyživená kůže je také odolnější vůči mechanickému poškození a boty déle vydrží.

Impregnace sprejem

Materiál: semiš, nubuk, syntetika
Náročnost aplikace: 1 - 2 minuty
Trvanlivost: nízká – nutné často obnovovat
Vyživení: nízké – zůstává na povrchu
Vliv na vzhled: téměř žádný

Impregnace voskem

Materiál: hladká (i broušená) kůže
Náročnost aplikace: 10 - 20 minut
Trvanlivost: vysoká – obnovení 2x do roka
Vyživení: vysoké – proniká do nitra kůže
Vliv na vzhled: povrch ztmavne

Kdy impregnovat?

Správný okamžik poznáš podle špičky bot, která je při chůzi nejvíce vystavena působení vlhkosti. Jakmile začne tmavnout, vyčištěné a suché boty doma naimpregnuj.

Impregnovat nové boty?

Určitě ano. Z výroby sice bývají impregnované, ovšem nedostatečně a impregnace navíc po čase skladování, které se zpravidla natáhne na několik měsíců a třeba i let, vyprchá.

Impregnace sprejem

Je to rychlé – v podstatě za minutu hotové. Sprej ovšem nepronikne do hloubky materiálu, a tak je potřeba impregnaci častěji obnovovat. Na druhou stranu sprej ani nezmění vzhled a barevnost materiálu. Proto pokud ti záleží na tom, aby tvé boty stále vypadaly jako z výlohy, používej k impregnaci sprej.
 1. Napřed boty vyčisti a nech je pořádně proschnout.
 2. Protřepej nádobu se sprejem a ze vzdálenosti 30 cm boty rovnoměrně nastříkej.
 3. Nech boty vyschnout a celý postup ideálně ještě jednou zopakuj.
Footwear Repel Plus Grangers 275 ml
koupit sprej

Impregnace voskem

Vosk proniká do hloubky materiálu, a proto ho není nutné aplikovat často. Použít ho můžeš na hladkou a dokonce i broušenou kůži – počítej však s tím, že se její povrch vyhladí a ztmavne (proto výrobci vosk na broušenou kůži nedoporučují, z hlediska funkčnosti jí to ale prospívá). Jakmile jednou použiješ k impregnaci vosk, musíš ho používat neustále.
 1. Vytáhni tkaničky, boty vyčisti a nech je proschnout.
 2. Vosk nanášej při pokojové teplotě – boty nesmí být vymrzlé.
 3. Boty lehce a z dálky nahřej fénem. Kůže se otevře a vosk se dostane do hloubky.
 4. Hadříkem nebo hubkou rozetři vosk po povrchu – můžeš si vosk rozehřát fénem.
 5. V záhybech a v okolí šněrování rozetři vosk prstem.
 6. Zbytky vosku otři a rozlešti hadrem vše, co se nevsáklo.
 7. Máš-li před sebou dlouhý trek či túru ve sněhu, celý postup ještě jednou zopakuj.
G-Wax Grangers 80g
koupit vosk

Čištění bot

Špína na botách sice vypadá zcestovale, ale drobné částečky prachu a nečistot materiálům na svršku škodí. Proto dříve, než dáš boty po túře vysušit, otři je vlažnou vodou a měkkým kartáčkem či houbičkou.
Jednou za čas také vytáhni vložky, očisti je a vytřep jehličí a další nepořádek, který se pod vložkami nashromáždil.
Do pračky boty nepatří – ani ty ze syntetických materiálů. Prací prášek a vyšší teplota oslabují pevnost lepidel a kůže po vyprání vyschne a přijde o svou původní barvu.

Sušení bot

Boty promáčené z túry vycpi novinovým papírem a nech je zvolna uschnout při pokojové teplotě. Mokrý papír občas vyměň za suchý. Případě můžeš použít vysoušeče bot.
Mokré boty nepokládej na radiátor, ke krbu či kamnům – lepené spoje mohou u přímého zdroje tepla povolit a kůže, vystavená vysokým teplotám, ztvrdne a popraská.

Skladování bot

Suché a stinné místo bude pro uložení bot zřejmě správná volba. Ale ještě lepší, než boty skladovat, je boty používat. Mezipodešve většiny outdoorových bot jsou totiž vyrobené z polyuretanu, u kterého po delším čase dojde k takzvané hydrolýze – mezipodešev se bez varování vydrolí. A právě používání bot a změny prostředí hydrolýzu polyuretanu oddalují.
Paradoxní situace tak nastane, když se po pěti, šesti letech vydrolí podešev na pohorkách, které ležely většinu času ve skříni a za sebou mají jen pár výšlapů do roka – vlastně tedy téměř nechozené boty. Bohužel – za polyuretan neexistuje adekvátní náhrada.
Hydrolýza polyuretanu každopádně neznamená konečnou – pohorky lze znovu podrazit.

Oprava bot

Máš-li pouze ochozenou podrážku nebo se vydrolila mezipodešev (hydrolýza polyuretanu), ale svršek a futro bot jsou stále v dobré kondici, nech si boty opravit. Boty Asolo posíláme na opravu přímo k výrobci do Itálie.
Cena 2 100 Kč (2 400 Kč řada Alpine) zahrnuje:
 • výměnu podešve za originální díl
 • výměnu mezipodešve
 • výměnu gumových dílů
 • výměnu vložek a tkaniček
 • přešití poškozených švů
 • vyčištění svršku
Opravené boty se ti vrátí za 3 až 4 týdny.
Čisté boty s požadavkem na opravu a plnou zpáteční adresou včetně telefonního čísla nám pošli do Hodonína. O zbytek už se postaráme a opravené boty ti pošleme zpět na dobírku.
SPORT prima spol. s r.o.
Legionářů 3084/36
695 01 Hodonín
Tel: +420 518 343 185

Boty od rodiny ševců

Poctivý švec ti vyrobí boty, které vydrží. Boty, které nepovolí ve švech uprostřed dvoutýdenního pochodu. Poctivý švec tvé boty dokonce po letech nošení opraví a připraví je na další roky dobrodružství. A takoví ševci opravdu jsou – v italské rodině Zanatta.
vše o značce asolo
Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down