Pohorky, trekovky, ferátovky, VHT boty. Outdoorové boty nestojí pár korun, takže předpokládáme, že chcete, aby vám pár let vydržely. Přečtěte si krátký manuál, jak vašim botám dopřát to nejlepší a prodloužit jim jejich život.

 

 

Máte nové boty

 

Paráda! Strháte visačky, zevnitř vyhážete vycpávky a co kdybyste je hned prohnali po ferratě? Nebo alespoň louce za městem?

Nedoporučujeme.

Napřed se s nimi ještě trochu pomazlete. Naimpregnujte je. Nastotisíckrát vám to oplatí.

Vezměte sprej nebo vosk a připravte svoje pohorky na dlouhý život. Jasný, je možné, že z výroby už nějakou impregnaci mají. Ale když je pořádně prostříknete / promažete, rozhodně tím nic nezkazíte. Spíš naopak.

 

 

 

Máte mokré boty

 

S membránou či bez, po několikahodinovém slejváku budou každé boty durch. Minimálně svrchní materiál. Ale pravděpodobně i uvnitř – třeba od vlastního potu.

Takže potřebují vysušit. Jak?

Rozhodně nepokládejte boty na radiátor ani k rozpálenému krbu. Takové přímé zdroje tepla ničí lepidlo a vysušují kůži.

Boty vycpěte novinama, postavte do kouta a nechte zvolna uschnout. Po čase případně noviny vyměňte. Jo, trvá to déle. Ale taky vám pak boty déle vydrží. Nějakým rychlosušením je za chvilku odrovnáte.

 

 

Máte špinavé boty

 

Už vám boty uschly? Výborně!

Tak teď musí dolů všechno to bláto, prach, jehličí a kdo ví, co ještě se na ně venku nachytalo.

Napusťte si do umyvadla vlažnou vodu, do ruky vezměte kartáček, vydrhněte nečistoty a nechte boty oschnout. Takovou radu jste nečekali, co?

Ale něco navíc přece máme.

Jednou za čas vytáhněte tkaničky i vložky a vyčistěte boty i uvnitř. Nejenže pot nevoní, ale krystalky solí a bakterie snížují prodyšnost membrány. A pak se vám nohy topí ve vlastní šťávě.

 

 

A co takhle strčit boty do pračky?

Pokud mají syntetický povrch, není problém. Hoďte je tam. Jen nezapomeňte, že každým praním se lehce opotřebovává nepromokavá membrána a ztrácí svoje schopnosti.

Kožené boty ale do pračky nedávajte. Zničíte si je.

 

 

Impregnujte

 

Impregnace jednak brání vodě ve vsakování do svrchního materiálu a jednak jsou impregnované boty jsou odolnější i vůči znečištění, drobným částečkám prachu a lépe se čistí.

A impregnovat je potřeba i boty s Gore-Tex membránou.

Díky membráně sice nepromoknou, to ano. Ale jakmile svrchní vrstva bot nasákne vodou, výrazně se sníží jejich prodyšnost a utopíte se ve vlastním potu.

A čím tedy impregnovat?

 

 

Leštěnou kůži voskem

Trochu špinavá práce, ale výsledek stojí za to.

Naberte na prsty vosk a krouživými pohyby ho rozetřete rovnoměrně po celé botě. Teplem prstů se vosk zahřeje, změkne a díky tomu se krásně zapracuje do struktury kůže.

Vrstvu vosku naneste přiměřeně – aby na botě nezůstaly žádné zbytky.

Nezapomeňte ani na takové drobnosti jako švy, jazyk i dírky a háčky na tkaničky (aby nezrezivěly). A pokud používáte tekutý vosk, použijte místo prstů hadřík.

A pozor, neděste se, že kožené boty po navoskování ztmavnou. Je to tak v pořádku.

 

 

Broušenou kůži a textil sprejem

Oproti vosku je impregnování sprejem záležitost pár vteřin.

Prostě a jednoduše vezmete sprej a ze vzdálenosti cca 20 centimetrů nastříkáte očištěné boty ze všech stran. A nebojte se pořádné dávky. Pak nechte impregnaci zaschnout a za pár desítek minut můžete vyrazit do terénu.

 

 

 

Skladování bot

 

Ano, i taková blbost má svoje pravidla. Nebo spíš doporučení.

Jako u veškerého outdoorového materiálu, taky u bot platí, že přímé sluneční záření a vysoké teploty jim neprospívají. Proto boty ukládejte na stinná a suchá místa s pokojovou teplotou.

A při delším skladování – například přes zimu – je nepokládejte na bok, mohly by se zdeformovat.

 

 

To je vše. Ať vám botky slouží dlouhá léta.

Horám zdar!

 


 

Dostávejte nové články do schránky

[mc4wp_form id=”85″]