Jak si zavázat pohorky

Zašněrovat tkaničky umíš od školky. Ale pokud tě pohorky dřou, míváš na patách puchýře nebo třeba bojuješ s vysokým nártem, pomůže ti, když se ještě pár fíglů se šněrováním naučíš. Těmi totiž ledasco vyřešíš.

Dvě šněrovací zóny

Pohorky ti musí v prvé řadě sedět – velikostí i tvarem (mrkni na konstrukci bot). Způsobem šněrování a mírou utažení v různých částech si je pak přizpůzobíš konkrétnímu terénu a situacím.

Přední zóna

Fixuje přední a střední část chodidla – přes nárt. Správným utažením získáš oporu v technicky náročném terénu – např. při lezení po skále nebo s mačkami na nohou.
Tkaničky zde bývají provlečené skrz očka (případně kladky).

Horní zóna

Obepíná kotník a předchází jeho vyvrtnutí. Šněrování v této části navíc pomáhá zafixovat patu, a to právě brání vzniku puchýřů.
Tkaničky zde zahákneš za kovové háčky. První (a nejnižší) pár háčků je zpravidla tzv. napínací – tkaničky se v něm pevně zaseknou, což zafixuje patu na místě.
CO DĚLAT, ABY SE TKANIČKY NEROZVAZOVALY?
Když při šněrování omotáváš kličku z jednoho konce tkaničky koncem druhým, přidej ještě jednu otočku navíc – a tkaničky se už nikdy samy od sebe nerozvážou. Při vyzouvání bot je přitom povolíš úplně normálně.

5 tipů pro správné šněrování

1

Vycentruj si jazyk

Pokud sklouzne na jednu či druhou stranu, začne při chůzi tlačit a rozedře ti holeně.
2

Drž kotník rovně

Jinak neutáhneš horní zónu pořádně. Boty si zašněruj v poloze, kdy chodilo a holeň svírají pravý úhel – ideálně vsedě na židli nebo na schodech.
3

Rozděl zóny uzlem

Pokud chceš přední zónu pohorek utáhnout opravdu pevně a zároveň si třeba horní zónu nechat volnější, udělej v křížení nad posledními očky uzel.
4

Provlékej háčky shora dolů

Pro ještě těsnější utažení okolo kotníků provlékej tkaničky skrz háčky shora dolů. Chceš-li mít naopak horní zónu volnější, vynech poslední řadu háčků.
5

Neomotávej si tkaničky

Omotání příliš dlouhých tkaniček okolo komínu bot omezuje správný pohyb nohou. Raději použij dvojitou mašličku nebo si pořiď kratší tkaničky.

Šněrování pro vysoký nárt

Pokud tě pohorky dřou na nártech, vyzkoušej paralelní šněrování, které tlak v těchto místech sníží – ale zároveň příliš neomezí správné utažení přední zóny.

Šněrování pro zafixování paty

Když se pata při chůzi zvedá směrem nahoru, třeba i mírně, máš zaděláno na puchýře. Zámkové šněrování zafixuje patu naprosto spolehlivě.
člověk v horách

Úprava šněrování během túry

Pohorky se po prvních stovkách metrů vždycky trochu uvolní. Boty se zahřejí, vnitřní futro povolí, tkaničky se usadí. Zastav a šněrování si uprav – je to naprosto normální.
Po několika hodinách chůze tě naopak pohorky mohou začít tlačit. Nohy otékají – i to je normální. A tak si tkaničky zase trochu povol.

Šněrování pro výstup

V přední zóně tkaničky utáhni středně – ne úplně těsně, ale zároveň tak, aby noha seděla na místě. V horní zóně můžeš nechat šněrování spíše volnější – aby holeně měly volnost v předozadním směru, ale zároveň se nezvedala pata.

Šněrování pro sestup

V přední i horní zóně si šněrování pořádně utáhni – pro lepší oporu v terénu a větší stabilitu kotníků.
Jak zařídit, aby se tkaničky nepřetrhly?
Asolo u některých modelů bot používá namísto klasických oček malinké kladky – tzv. Micro Pulley System. Kromě menšího opotřebení tkaniček si pohorky také lépe utáhneš.
Asolo Kongur EVO GV

Péče o tkaničky

Tkaničkám škodí prach, písek a další drobné částečky. Proto je občas vytáhni a vyper v teplé vodě. A vůbec nevadí, když je nastříkáš impregnačním sprejem – vydrží déle.
jak pečovat o celé boty
Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down