Z čeho jsou boty

Ten správný pár objevíš, až porozumíš materiálům a postupům, které se u jednotlivých částí bot používají. Každý konstrukční prvek ti totiž napoví, jaké tvé boty budou a do jakého terénu se hodí.

Kopyto a konstrukce

Padnou ti, nebo nepadnou? To záleží na kopytě. Tato trojrozměrná forma ze dřeva, plastu či hliníku napodobuje anatomii nohy a předurčuje tvar boty – šířku špičky, výšku nártu a paty. Každý výrobce – a dokonce i každý model bot – má své kopyto.
Pohodlí a tvrdost bot pak vychází z jejich konstrukce. Existují dvě základní: strobel a board lasting.

Strobel

Konstrukce pro měkčí a pohodlné sportovní boty s pružnou podešví, která se stará o návratnost energie.
Postup výroby
Na hotový svršek se zespodu přišije nepružný lehký materiál ve tvaru chodidla. Vznikne celek podobný ponožkám, který se po zahřátí párou navlékne na kopyto. Ochlazením se pak svršek okolo kopyta utáhne, a tím se vytvaruje.

Board lasting

Tradiční italská konstrukce pro opravdu odolné boty s tuhou (méně ohebnou) podrážkou a pevnou špičkou.
Postup výroby
Na kopyto se natáhne podšívka a na její spodek se přilepí plochá deska ve tvaru chodidla (z kartonu či plastu). Přes kopyto se přetáhne svršek, ve spodní části se přehne a připevní k oné desce – tím se svršek napíná a tvaruje.
Asolo_konstrukce-bot_svrsek-detail

Svršek

Co všechno tvé boty vydrží? Můžeš se v nich brodit sněhem, sutí a bahnem? Materiál svršku určuje, jak moc jsou boty odolné – a také pohodlné.

Kůže a nubuk

Kožené boty jsou ty nejodolnější – vůči mechanickému poškození i vlhkosti zvenčí. Nejsou ale příliš prodyšné a po použití je musíš dobře vysušit.
Asolo Greenwood EVO GV >

Semiš

Lehčí a méně odolná kůže, které se používá pro boty do snazšího terénu. Protože je broušená z rubu, nečistoty na ní ulpívají více než na kůži hladké.
Asolo Falcon Lth GV >

Syntetický materiál

Boty ze syntetických materiálu a textilu jsou lehké a prodyšné. Jejich odolnost ale většinou není vysoká, a proto patří spíše do nenáročného terénu.
Asolo Softrock >

Kůže a syntetika

V nejvíce namáhaných částech odolná kůže a v nártové části lehčí (a případně prodyšnější) syntetický materiál. Volba do středně náročného terénu.
Asolo Falcon GV >
Konstrukce bot - podešev

Obsázka

Svršek bot dostává v horách zabrat. Atakují ho volné kameny a ostrá skála nebo se o něj otírá hrubý firnový sníh. Jeho poškození pak brání gumová výztuha – obsázka.
Konstrukce bot - obsázka

Výztuha na špičce

Pro běžnou turistiku po stezkách a pěšinách, kde jen občas zavadíš o kořen či kámen.
Asolo_Fandango-DUO-GVAsolo Fandango DUO GV >

Výztuha po stranách

Na ferraty a do terénu, ve kterém boty často přicházejí do kontaktu se skálou.
Asolo Eldo Lth GV >

Výztuha po celém obvodu

Do vysokohorského prostředí s kamennou sutí, skalami, ledovci či sněhovými poli.
Asolo Traverse GV >

Podšívka

V jakém stavu budou tvé nohy po několikahodinové chůzi v dešti? O tom rozhodne podšívka, která odvádí vlhkost (pot) od nohou a případně také brání vlhkosti zvenčí proniknout dovnitř.

Kožená podšívka

Vytvaruje se podle tvaru nohy a je příjemná, protože absorbuje vlhkost. To je ale zároveň i její nevýhoda – pomalu vysychá, a proto není vhodná pro delší výpravy a do zimy, kdy vlhká podšívka studí. Při dobré péči o svršek nicméně slušně chrání před vlhkostí zvečí.

Textilní podšívka

Je lehká, přizpůsobí se tvaru nohy, odvádí vlhkost a rychle schne. Používá se například materiál Cambrelle od firmy DuPont. Na rozdíl od kůže ale není textilní podšívka odolná vůči vlhkosti zvenčí, a tak se často kombinuje s nepromokavou membránou.
Gore-Tex

GORE-TEX®

Podšívky GORE-TEX® mají několik vrstev a jednu z nich představuje nepromokavá a prodyšná membrána. Ta funguje na jednoduchém principu – jeden centimetr čtvereční materiálu obsahuje jeden a půl milionu pórů, které jsou 20000krát menší než kapka vody, ale 700krát větší než molekula vodní páry. Vlhkost tedy nemůže dovnitř a pot odchází ven.
Máš v GORE-TEX® botách mokro?
Bohužel, ani GORE-TEX® nedokáže změnit fyzikální zákony. Pokud je svršek bot nacucaný vodou (proti tomu pomůže jeho impregnace) nebo okolní vzduch obsahuje spoustu vlhkosti, nemá tvůj pot kam odejít – nasycené prostředí už zkrátka více vlhkost nepojme.
GORE-TEX®

Extended Comfort

Lehká membrána pro letní období a intenzivnější aktivity – rychle odvádí pot.
Asolo Nucleon GV >
GORE-TEX®

Performance Comfort

Membrána s tenkou izolační vrstvou do vysokých hor a chladnějších období.
Asolo_TPS-520-GVAsolo TPS 520 GV >
GORE-TEX®

Insulated Comfort

Zateplená membrána se speciální izolací do zimních podmínek.
Asolo Eiger XT EVO GV >

Mezipodešev

Co řeknou tvá kolena na celodenní pochod s těžkým batohem na zádech? Jak se jim bude zamlouvat nekonečný sestup z vrcholu do údolí? Mezipodešev pohlcuje nárazy, ovlivňuje tuhost boty a výrazně tak působí na tvé pohodlí.
Asolo_konstrukce-bot_mezipodesev

Eva

Ethylen Vinyl Acetate
Velmi lehký a ohebný materiál, který se používá u nástupových bot a lehkých trekovek. Pod velkým zatížením (např. pochod s těžkým batohem) ale uzavřené póry materiálu popraskají, EVA ztratí pružnost a přestane tlumit nárazy.
Asolo Falcon GV >

Pu

Polyuretan
O něco těžší materiál, který si svou pružnost udržuje i pod velkým zatížením. Proto se používá v pohorkách určených do náročného terénu a pro výpravy „na těžko“. Bohužel – podléhá tzv. hydrolýze a po letech se bez varování vydrolí.
Asolo Kongur EVO GV >
Jak oddálit hydrolýzu polyuretanu?
Je to zvláštní paradox – tím, že budeš boty používat co nejčastěji. Mezipodešev nošených pohorek vydrží zpravidla sedm a více let provozu, zatímco mezipodešev pohorek, které po většinu času leží ve skříni, podlehne hydrolýze třeba už po čtyřech letech.
Za polyuretan, bohužel, neexistuje adekvátní náhrada. Ten se často vydrolí bez varování a ty najednou přijdeš o podrážku – třeba uprostřed týdenního treku. Proto doporučujeme po zhruba pěti letech preventivní výměnu podešve.

Podešev

Neuklouzneš? Vzorek a směs podešve předurčí jistotu tvých kroků na rozbahněné stezce, mokrých kamenech nebo třeba ferratovém železe – přičemž každá podešev někde funguje skvěle, zatímco na jiném povrchu je její přilnavost omezená.

Vibram®

V roce 1937 si italský horolezec Vitale Bramani nechal pod názvem Vibram, který vznikl jako složenina počátečních písmen jeho jména, patentovat svůj vynález – vysoce odolnou podešev s vynikající přilnavostí na různorodém spektru povrchů. Dnes vyrábí společnost Vibram® desítky podešví – na lehkou turistiku, treking s batohem, horské lezení, ferraty nebo třeba zimní túry.
Vibram logo
Proč pohorky kloužou na mokré dlažbě?
Protože patří do hor – aby jejich podešev déle vydržela, je vyrobená z tužší, a tedy méně přilnavé směsi. Na mokré dlažbě (nebo třeba také na ferratě) budou zase dobře držet boty s měkčí podešví, která se ale zároveň dříve ochodí.
vysoká přilnavost, nízká životnost
nízká přilnavost, vysoká životnost
měkká směs

Vibram® Megagrip

Spíše měkčí (a tedy dobře přilnavá) směs, která je zároveň také velmi odolná vůči opotřebení. Používá se u turistických pohorek nebo nízkých trekových bot.
tvrdá směs
Podešve a jak se liší

Proč pohorky kloužou na mokré dlažbě?

Protože patří do hor – aby jejich podešev déle vydržela, je vyrobená z tužší, a tedy méně přilnavé směsi. Na mokré dlažbě (nebo třeba také na ferratě) budou zase dobře držet boty s měkčí podešví, která se ale zároveň dříve ochodí.
měkká směs
vysoká přilnavost, nízká životnost

Vibram® Megagrip

Spíše měkčí (a tedy dobře přilnavá) směs, která je zároveň také velmi odolná vůči opotřebení. Používá se u turistických pohorek nebo nízkých trekových bot.
tvrdá směs
nízká přilnavost, vysoká životnost
Asolo_konstrukce-bot_casti-podrazky

Každá část má svůj úkol

Zelená – přilnavost
Fialová – brzdění
Červená – trakce
Modrá – stabilita
Bílá – samočistící schopnost
Climbing zone
Speciální tvar špičky, který se používá u bot na ferraty a do vysokohorského terénu. Usnadňuje kontakt s malými stupy na skále.

Boty od rodiny ševců

Poctivý švec ti vyrobí boty, které vydrží. Boty, které nepovolí ve švech uprostřed dvoutýdenního pochodu. Poctivý švec tvé boty dokonce po letech nošení opraví a připraví je na další roky dobrodružství. A takoví ševci opravdu jsou – v italské rodině Zanatta.
vše o značce asolo
Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down