Co si obout v zimě

S chladem je potíž. A s potem, který se nahromadí uvnitř bot, ještě větší. Mokré nohy se totiž brzy změní ve zmrzlé nohy a po hodinách ve sněhu můžeš i přestat cítit prsty. Některé boty jsou tak v zimě lepší než jiné – jsou zateplené, na ledu nekloužou a dobře na nich drží sněžnice.

Podešev, která neztuhne

Mráz naprosto mění pravidla hry. Podešev, která v létě drží jako přibitá, v zimě vlivem chladu ztvrdne a její skvělá přilnavost je ta tam. Vzpomeň si na letní a zimní gumy na autě. Zimní boty proto mají speciální zimní podešve s měkčí směsí, která ani v silném mrazu neztuhne.
A součástí zimní podešve často bývají ještě další prvky, které na kluzkém a ledovatém povrchu fungují jako smirkový papír. Vystouplé okraje podešve zase pomáhají získat jistotu v čerstvém a rozbředlém sněhu.

Přilepit se k ledu

Existuje podrážka, která na ledu neuklouže? Ve společnosti Vibram® vymysleli směs Arctic Grip, která na pohled vypadá jako obyčejná guma, ale na dotek je drsná a připomíná pemzu. A právě zrnitost způsobuje onu vysokou přilnavost podešve především k mokrému ledu. Podle signifikantních modrých skvrn pak poznáš, ve které části podrážky se směs Arctic Grip nachází.
Asolo Nuuk GVDetail podrážky Asolo
Detail nohou v botách Asolo ve sněhuZimní cesta lesemDetail podrážky bot Asolo ve sněhu

Pravda o podešvích

Přilnavost nebo odolnost? Tyto dvě vlastnosti jdou tak trochu proti sobě. Vyrábí se proto spousta typů směsí a další spousta typů vzorků a v každé podrážce jde o to najít správný balanc pro dané použití.
Po čem to šlapeš

Izolace ze všech stran

Nohy jsou část těla, která chladne nejrychleji – v chladu se cévy zužují a tělo se snaží udržet v teple především mozek a klíčové orgány. A končetiny jsou tedy druhořadé. A ženy s pomalejším metabolismem než muži mají se studenýma nohama často ještě větší potíže.
Nepromokavost je tedy základ. Prodyšnost nezbytnost. A izolace nutnost – obzvlášť, pokud pohyb není dvakrát intenzivní. Spolehlivou ochranou před mrazem je například membrána GORE-TEX Insulated Comfort s integrovanou vrstvou prodyšné izolace.
A zvýšit míru izolace může třeba také hliníková vložka v mezipodešvi, která zadržuje nohama vyprodukované teplo a nenechává ho mizet ve sněhu.
Ilustrace Gore Tex vrstev
Ponožky Bridgedale

Čtvrt litru do ponožek

Nohy vyloučí okolo 50 ml potu za hodinu. Během pětihodinové zimní túry se tak v botách nahromadí čtvrt litru vody – pro představu to je jako plechovka Coca Coly. Proto jsou nezbytné také pořádné ponožky. Ideální takové, co kombinují merino vlnu (která hřeje i vlhká) a syntetická vlákna (která zase rychle odvádí vlhkost). Volnější komín pak neomezuje krevní oběh.
Bridgedale Explorer HW MC

Svršek drží a vydrží

Pořádné zimní boty musí být vysoké. To dá rozum. Kdo by chtěl mít boty plné sněhu. Vysoká konstrukce také poskytuje větší oporu kotníku na kluzkých stezkách a chrání ho, když se noha znenadání proboří mezi balvany skryté pod sněhem. A na vysokých botách samozřejmě i lépe drží sněžnice.
Ty spousty sněhu okolo, ostré ledové krystalky a nakonec i řemínky sněžnic – to vše dává botám zabrat. Proto se na svršek používá odolná kůže, případně kombinovaná s lehčími syntetickými materiály jako polyamid nebo vysokopevnostní nylon.
Turisti v horském zimním terénu
obouvání bot Asolo Arctic GV u auta

Přežít sněžnice

Sněžnice se dají upnout na každé vysoké boty. Ale ty zimní mají právě kvůli sněžnicím pevný svršek, aby utažené řemínky netlačily na nohy. Také mají tužší mezipodešev, aby sněžnice na botách lépe držely. A opatřené jsou gumovou obsázkou nebo jinými výztuhami, aby utažené řemínky (nebo i jiné nástrahy terénu) neničily svršek.

Mokrý svršek studí

Nepromokavá membrána představuje pouze jeden dílek skládačky. Důležité je boty také pravidelně impregnovat, aby svršek nenasákl vlhkostí zvenčí. Mokrý sršek totiž ztrácí prodyšnost a studí.
Jak o boty pečovat

Větší boty rozproudí krev

V zimě jsou příliš těsné boty problém. Omezují totiž cirkulaci krve, a nohy tak rychleji prochladnou. Je proto vhodné pořídit si zimní boty o půl až celé číslo větší. Podívej se na návod, jak si nohy správně změřit.
Výrobci ostatně na dostatek prostoru v zimních botách myslí a používají širší kopyta. Jenom pozor, ať nejsou boty prostorné přespříliš. Pak by noha nebyla uvnitř správně usazená, což znamená méně stabilní krok a třeba i horší spojení se sněžnicemi.

Bez omrzlin a bez alkoholu

Studené prsty se mohou rychle změnit v necitlivé prsty a pak už k omrzlinám není daleko. „Napumpovat“ teplou krev do nohou pomůže svižnější pohyb – několik krátkých sprintů nebo třeba jen poskakování na místě.
A jako prevence nejlépe funguje dostatek tekutin. Během zimní túry je zkrátka dobré často pít – ideálně teplý čaj, třeba i se zázvorem nebo koriandrem (obojí pomáhá zažehnout vnitřní kamna). Jen pozor na alkohol – když se člověk klepe zimou a necítí prsty, „rumíček na zahřátí“ nefunguje. Alkohol roztahuje cévy a tělesné teplo se naopak vytrácí.

Co ještě si v zimě obout

Zimní hory – a dokonce i ty naše malé české hory – jsou mnohem drsnější než hory letní. Padne mlha, stopy zmizí ve větru, tvé tělo i stezku pod nohama obalí namrzající déšť a nakonec tam venku strávíš víc času, než bylo v plánu. Nic z toho tě ale nesmí vrhnout do úzkých.

Nesmeky

Jakmile vstoupíš do ledem zcela pokrytého terénu a pod tebou se otevře hlubina s fatálními následky, nespoléhej pouze na podešev Vibram Arctic Grip, přestože je její přilnavost skvělá. Nasaď si nesmeky.
Obouvání nesmeků

Nepromokavé ponožky

Po hodinách a hodinách venku nebo při několikadenním putování se nakonec stejně může stát, že budeš mít v botách mokro. A právě tehdy si nasadíš nepromokavé ponožky, které navzdory mokrým botám udrží nohy v suchu.
Bridgedale Storm Sock

Návleky

Jestliže se máš brodit hlubokým sněhem, návleky prostě potřebuješ. Bez nich budeš mít boty sněhu plné. Návleky navíc ochrání boty i nohavice před poškozením ostrými hroty maček nebo nesmeků.
Návleky Rab

Zabaleno do zimy

Hory vždycky nějak překvapí. Ale zaskočit tě nesmí. Přičemž vůbec nejlepší je problémům předcházet. Zjisti, co si zabalit na lezení, skialpy nebo zimní túru pěšky či na sněžnicích.
Co si sbalit v zimě

Boty od rodiny ševců

V Nervesa della Battaglia na severu Itálie se už čtvrtá generace rodiny Zanatta soustředí na to, co umí nejlépe – vyrábí boty pro život v přírodě. Vyber si ty své.

Asolo Arctic GV

Hřejivé pohorky, ideální na sněžnice.
Zimní obuv Asolo Arctic GVDo e-shopu >

Asolo 520 Winter GV

Poctivé kožené pohorky do -20 °C.
Zimní obuv Asolo 520 winter GVDo e-shopu >

Asolo Tahoe Winter GTX

Lehké a stabilní pohorky do -15 °C.
Zimní obuc Asolo Tahoe winter GTXDo e-shopu >

Asolo Nuuk GV

Do zimní přírody i studených ulic města.
Zimní obuv Asolo Nuuk GVDo e-shopu >
další boty asolo
Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down