Horotest: Asolo Eldo Lth GV

autor: Honza Navrátil
Doba čtení: 5 minut
Jak vysoko může člověk vystoupat v nízkých botách? Který terén už je tím terénem, co začne boty cupovat nebo tě úplně zastaví? Odpověď najdeš právě v těch botách. A s botami Asolo Eldo můžeš stoupat hodně vysoko.

Necelých deset kilometrů a 1673 výškových metrů. Celou noc pršelo – co pršelo, pořádně lilo – a lesy v dolině Tamar jsou nasycené vlhkostí. Vybočím z udusané stezky a došlápnu do nacucané mycí houby. Čvacht! Mokvajícímu prostředí, kde každé odhrnutí větve, která nám pod tíhou vlastního listí kříží cestu, přinese spršku za krk, už ale brzy utečeme. Les bude nižší a nižší, až nebude vůbec žádný a zelený travní koberec nakonec přetlačí pustá suť, pohyblivé kamení a velké bílé skály – občas přerušené ještě bělejšími sněhovými poli, pozůstatky dlouhé zimy.

Také náš cíl už rozehnal mraky, které mu ještě po svítání seděly na ramenou. Jalovec tak vysílá pozitivní signál – zatímco nástupovky Asolo Eldo Lth GV už hodnou chvíli vzorkem podrážky dráždí jeho úbočí.

Túra na Jalovec (2645 m), proměnlivý terén od lesa po holou skálu – ideální prostředí pro Asolo Eldo.
Můžeš s nimi spolehlivě lézt do obtížnosti III - IV.

Odolné vůči žiletkám

Dokud ti nepřehradí cestu ledovec nebo jiné hromady sněhu, možná si i ty vystačíš v horách s nízkými nástupovými či ferratovými botami. Ostatně – jsou stvořené pro chůzi a popolézání ve skalním terénu. Otázka jen, jak jsou odolné. Třeba právě ona suť v Julských Alpách umí být nehezky ostrá – hrany vápencových kamenů se tam zařezávají do svršku a podrážek bot jako žiletky.

Asolo Eldo Lth GV jsou odolné dost. Gumovou obsázku, která boty chrání, mají totiž protaženou od špičky pořádně dozadu. A to je dobře, protože když je obsázka kratší, může se:

A) začít odlepovat v místě, kde se noha při chůzi ohýbá,

B) právě v místě ohybu bývá svršek bot nejcitlivější a pokud tam není obsázka, skalnatý terén materiál a švy poškodí nebo dokonce rozpáře.

Gumová obsázka na Asolo Eldo Lth GV* je navíc vysoká, takže se mohou zabořit do drásavé suti i čvachtajícího lesního podloží a žiletky ani vlhkost se ke koženému svršku nedostanou. O něco nižší obsázka pak chrání Elda také na patě. Takže vlastně mají ochrannou výztuhu po celém obvodu – podobně jako pohorky do náročných terénů.

*

Lth v názvu bot je zkratka pro leather (kůže) – boty mají kožený svršek.

GV zase říká, že jsou boty vybavené membránou Gore-Tex® a podešví Vibram®. 

Hladká lezecká špička ti pomůže ustát i malé skalní výstupky.
A s dobrým vzorkem zbylé části podešve se nemusíš bát vstoupit ani na sněhové pole.

Tuhost na správné úrovni

V údolí je terén blátivý, nahoře drolivý a úplně nejvýš pevný jako skála. A občas i docela kluzký, když vkročíš na strmé sněhové pole – tobogán, který ústí v hlubinách. Potřebuješ proto podrážku se vzorkem, který se nezalepí blátem a neklouže ani na sněhu, a s hladkou lezeckou špičkou pro skálopevně jistý pohyb ve ferratovém a lezeckém terénu. Asolo Eldo Lth GV má jedno i druhé. A k tomu podešev vyrobenou ze směsi Vibram® Megagrip. Ta je oproti starším směsím společnosti Vibram® docela měkká – tedy dobře přilnavá – a přesto odolná vůči opotřebení.

A pak je důležitá tuhost. V příliš tuhých botách (pohorkách) na skále mnoho jistoty nenajdeš – neprohneš je a špička se stabilně nezapře. Příliš měkké boty ti zase nebudou oporou v krkolomném terénu – třeba v oné suti pod Jalovcem. Najít správnou tuhost u nástupových a ferratových bot, jakými jsou i Asolo Eldo Lth GV, není snadné ani pro samotného výrobce. V tomto případě se ale podařilo dosáhnout docela dobrého poměru. Asolo Eldo jsou tužší než starší modely nástupových bot od Asola (např. Apex nebo Salyan), ale pořád zůstávají dobře flexibilní pro svižnou chůzi – o lezení nemluvě.

Fajn pocitu na nohou ostatně přispívá i tenký, jen mírně polstrovaný jazyk. A taky spolehlivé šněrování. Očka pro tkaničky jsou vytvořená z odolných lanek (ale opravdu odolných), která jsou jen o něco málo tenčí než samotné tkaničky. Takže ráno boty utáhneš a do večera se k nim nemusíš sklánět a cokoliv se šněrováním řešit.

Pro svižný pohyb ve skalnatém terénu jsou skvělé...
... i protože mají dobrý poměr tuhosti a flexibility a výborně sedí na nohou.

Kousek pod vrcholem

Zdá se, že už to na vrchol není daleko. Nicméně v mlze, která si opět zasedla na Jalovec, můžu vzdálenost jen odhadovat. Kamarád čeká pod předvrcholem – a dál pokračuju sám. Nechci zdržovat – chci vstříc vrcholu uhánět. A můžu. Můžu si lehce a jistojistě poskakovat po kamenech – můžu se spolehnout na každý krok nahoru, ale i dolů – drží to – dokonce i v té proklaté rozsedlině na tom proklatě strmém sněhovém poli, které končí desítky metrů pode mnou a pak už zejí – stovky metrů prázdnoty.

Brzdí mě jen mírný nedostatek kyslíku – ale pohání mě mezera mezi mraky. A najednou: Stop! – Dál ni krok. Toto je vrchol! Vrchol Jalovce. Vrchol pro Asolo Eldo Lth GV přichází až cestou dolů – při kvapném seběhu zpátky. Na skále drží jako přibité. Jsou totiž fakt dobré:

  • na ferraty,
  • svižný pohyb ve skalním terénu o obtížnosti I – II,
  • popolézání do obtížnosti III – IV,
  • chůzi v proměnlivém horském terénu – stezka, suť, sníh
  • a klidně i na túru v českých horách.

Otestováno

Asolo Eldo
Nástupové a ferratové boty. Vyrábí se v pěti základních variantách: s koženým nebo syntetickým (vegan) svrškem, s membránou Gore-Tex® nebo bez, nízké nebo polokotníkové. Dámské i pánské modely a v různém barevném provedení.

Hmotnost od 280 g (nízké se syntetickým svrškem bez membrány) po 418 g (kožené, polokotníkové).
od 3 990 Kč
Prohlédnout zblízka

Autor

Honza Navrátil
Kluk z Jeseníků, který v myšlenkách utíká do světa Jacka Londona a v teniskách do míst, co zavání právě takovou divočinou.

Sdílet článek

Další příběhy

Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down