Horotest: batoh Rab Aeon LT

autor: Honza Navrátil
Doba čtení: 5 minut
Poběžím dlouho? Nevím. Poběžím, dokud se mi bude chtít. A až mě ta chuť opustí, nezbyde mi stejně nic než běžet dál. Nezbyde mi totiž nic jiného než vyřízené tělo dosmýkat z druhé strany hor domů.

Jako většinou – vybíhám bez plánu. Doma se to už ale nedá vydržet, když mám za okny louku, nad loukou lesy a nad lesy hřebeny hor – hřebeny mých Jeseníků. Mám akorát prvotní směr. Představu a tušení, kam bych rád. Ale neznám trasu, cíl ani počet kilometrů. Nejradši bych jen vystřelil a utíkal. Bez ničeho – jenom v trenkách, tričku a teniskách. Tohle je ta svoboda! Jenže tenhle svůj neplán a nepočet kilometrů asi jenom na borůvkách, co posbírám podél stezky, nedám. Musím svobodu trochu spoutat. Musím si vzít batoh.

Na takový běh do ztracena nemůžu vyrazit jen se třemi deci vody za pasem. Jeseníky jsou sice pidi hory, ale pořád hory. Přijde bouřka, přijde hlaďák, nakonec přijde i tma. Přijít může cokoliv. A jak potom budu rád, že si na zádech hýčkám suché tričko, bundu, nepromokavé ponožky, čelovku a dvě tři tyčinky navíc.

A když to vezmu kolem a kolem, batoh mi při běhání nakonec i svobodu přinesl.

S batohem se mi totiž podařilo objevit nový sport. Respektive takový duatlon. Do batohu jsem si sbalil lezečky a kus špagátu a vyrazil poklusem od skály ke skále. Na každou jsem vylezl něco lehčího, a takto se jsem naběhal třebas dvacet kilometrů a vylezl pět šest cest. Staří klasici to samozřejmě považovali za normální trénink – a to i nejspíš lezli v tom, v čem běželi. Já si to ale s moderním vybavením i moderně nazval:

Climbrunning.

Jenom ten starý batoh mi na zádech celou dobu tak neškodně, jakoby nic, poskakoval, až mi ramenní popruhy vybrousily drážky do krku. Au! Pravda, nebyl vyloženě běžecký. Kdežto Rab Aeon LT běžecký je. Takže jsem v něj i vložil více důvěry.

A on mě ještě překvapil.

Od pohledu to totiž není taková ta objímající závoďácká běžecká vesta. Vypadá prostě jako batoh. Malý a kompaktní, který si klidně vezmeš na túru. Batoh, do kterého se vleze víc než devadesátigramová větrovka a tři gely.

Ale i při své „běžnosti“ má Rab Aeon LT stejné – nebo alespoň hodně podobné – ramenní popruhy jako právě ta běžecká vesta. K tomu dva pružné hrudní popruhy a jeden bederní. Takže na zádech sedí. Dokonce ani při běhu z kopce se extra nevrtí a neposkakuje nahoru dolů. Samozřejmě, drobný pohyb zaznamenáš – při objemu 18 litrů to snad ani eliminovat nejde. A ano, běžecké vesty sedí na těle jako přišité, jenže taky nemají takový objem.

Po vzoru běžeckých vest má ale Rab Aeon LT na ramenních popruzích kapsy na gumovou láhev, telefon i energetickou tyčinku. A pak má ty velké strečové kapsy po stranách. Skvělá věc! Jenom do nich za běhu hrábneš rukou, vylovíš si čelenku nebo brýle a pokračuješ. Ani nezastavuješ. Paráda!

(Ne)běžecký batoh

Univerzální věci bývají k ničemu. A ty specializované – kromě té jedné věci, na kterou jsou určené – bývají taky k ničemu. Někomu to vyhovuje – když má jeden batoh na běhání, jiný na kolo, další na túry. A někomu to zase přijde jako plýtvání. To už záleží na každém. Batoh Rab Aeon LT je primárně běžecký. Ale protože se od klasických běžeckých vest liší svým objemem i stavbou, můžeš si ho klidně vzít třeba na to kolo. Nebo na nějakou kratší túru. Nebo na climbrunning.

Tyhle věci se budou hodit tam, tam i tam:

  • Na čelo batohu upneš trekové hole a dokonce i cepín.
  • Hole upneš taky do poutek na bederním popruhu a ramenních popruzích – takže i za běhu, na každou stranu jednu.
  • Do strečové kapsy na čele „zmuchláš“ bundu nebo tam zastrčíš cyklistickou helmu.
  • Na ramenních popruzích budeš mít vždycky po ruce telefon a láhev s vodou.
  • Hydrovak zasuneš do kapsy uvnitř batohu a hadičku vyvedeš na kteroukoliv stranu.
  • Klíče bezpečně zajistíš na klipu ve vnitřní kapse.

Možná tě ale napadá, jak Rab – značka, která doteď vyráběla jenom oblečení a spacáky – může z plezíru vymyslet dobrý běžecký batoh. Jenže ve skutečnosti Aeon LT není jenom Rab, ale taky Lowe Alpine, který dělá batohy už od roku 1967. Tyto dvě značky totiž patří pod jednu společnost a jejich produkty se prolínají. A tak i tenhle (ne)běžecký batoh má promyšlené a léty prověřené prvky:

  • Lehký a prodyšný zádový systém Air Contour X™, který kopíruje tvar páteře.
  • Malé otvory na spodku bočních kapes a zádového panelu, kudy při dešti odtéká voda.
  • Odolný materiál, který neprotrhneš při prodírání se houštinami ani skalními soutěskami. Navíc je minimálně z 50 % recyklovaný.

Tak pospíchej do hor. S Aeonem je to docela fajn.

Otestováno

Běžecký batoh Rab Aeon LT
Své běžecké flow nemusíš narušit ani sebemenší přestávkou. S tímto ultralehkým batohem máš totiž většinu věcí přístupných i za pochodu. A pak – zádový systém s přiléhavou flexibilní konstrukcí kopíruje kontury páteře a díky ramenním popruhům v podobě vesty batoh neposkakuje po těle ani v členitém horském terénu.

Objem: 12 a 18 litrů
Hmotnost 0,49 kg
1 990 Kč
Prohlédnout zblízka

Autor

Honza Navrátil
Kluk z Jeseníků, který v myšlenkách utíká do světa Jacka Londona a v teniskách do míst, co zavání právě takovou divočinou.

Sdílet článek

Další příběhy

Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down