Malé tipy pro velké balení

autor: Honza Navrátil
Doba čtení: 5 minut

"Ty jo, co v tom báglu vláčíš, proboha? Máš ho ověšený jak vánoční stromeček."

"Nevím, normálka. Prostě jsem vzal všechno, co se tam nahoře může hodit."

"Blázne, ty budeš trpět."

14 dní s báglem na zádech. Pro někoho svoboda, pro jiného očistec. Záleží, jak se ten onen dovede úsporně sbalit, kolik krámů s sebou potáhne zbytečně a na které vychytávky naopak nezapomene. A jsou to většinou takové malé věci - protiny, které ale ve výsledku ušetří vaše ramena otlaků větších než nezbytných a ústa výrazů, které ve slovníku spisovné češtiny nenajdete.

Nafukovací polštářek?

Dobrou noc a sladké sny! Komfort je krásná věc, ale zrovna tenhle balíček se dá tak jednoduše nahradit. Vezměte péřovku a nacpěte ji do prázdného kompresního vaku spacáku. Voilá! Měkkoučký polštář jako ze studia spánku. Případně vak vyplňte jinými kusy oblečení, ale nadýchaná péřovka je nej.

Mezery ucpat

Ani kousek volného prostoru nesmí v batohu zůstat nevyužitý. Přece nebudete na zádech nosit po horách vzduch? Ponožky, trenky, rukavice a další malé kousky oblečení perfektně zaplní všechny mezery a mezírky. Vycpěte jimi boty, nádobí a třeba i prostor mezi mačkami. A když přišlo na přetřes to nádobí - potřebujete kompletní sadu hrnců nebo vystačíte jen s jedním?

Pořádně namačkat

Šikovným městnáním se taky pár litrů objemu ušetří. Spacák a péřovku pořádně utemujte v kompresním vaku. Trička a mikiny místo skládání smotejte do ruliček a stáhněte je gumičkou. A pro pořádek v batohu využijte šikovné Packing Cube různých velikostí.

Vyfouknout

Ještě jednou ten vzduch. Pytlíky instantních jídel propíchněte jehlou, vyfoukněte z nich přebytečný vzduch a dírku zalepte páskou - aby se znovu nenafoukly. A teď si můžete přibalit ještě jedny těstoviny carbonara navíc.

Utěsnit

Batohy přece nejsou nepromokavé. A pláštěnka? Ta nikdy neochrání věci uvnitř 100%. Při delším a silnějším dešti steče voda po zádech a prosákne dovnitř. Oblečení, spacák, doklady, peníze, elektroniku a všechno, co nechcete mít mokré, zabalte do igelitových sáčků a pytlíků. Ty proti vlhkosti fungují na jedničku. A pláštěnku můžete nechat doma. Dobrých pár gramů.

Vyčistit zuby a spát

Čistota se na horách stává relativním pojmem. Sprchový gel a šampon? Šestistupňová horská říčka stejně neláká k nějakému dlouhému cachtání. Spíš rychle ponořit a utéct. Navíc splachovat do ní takovou chemii není právě ekologické. Bez mýdla se dá na horách v pohodě fungovat (a dokonce i v běžném životě). Zubní pastu použijte docházející - ať netaháte plnou tubu. Opalovací krém si pořiďte v malém balení. A dámy mohou tampóny nahradit menstruačním kalíškem - příroda poděkuje.

Třetí tričko nebrat

Dvě stačí, ne? Zatímco jedno máte na sobě, to druhé můžete přeprat v řece a sušit za pochodu na batohu. Podobně s ponožkami. Navíc taková merino vlna nezapáchá ani po několika dnech nošení a v případě ponožek Bridgedale zůstává i příjemně měkká. Důležitější než každý den čisté triko je spíš vychytat vrstvy oblečení na všechno možné počasí - od nuly do pětatřicítek. S lehkou mikinou, softshelkou, péřovkou a nepromokavou bundou vždycky řešení najdete. A nepromokavé kalhoty? Pro otrlejší zbytečné - na nohy se snese všechno.

Znáte Packing Cube od Lowe Alpine? Se třemi velikostmi síťovaných obalů budete mít v batohu či tašce pořádek.

Ještě jeden igeliťák

Nebo raději víc. Na odpadky přece. A že budou přibývat.

Na závěr utáhnout a vyvážit

Poslední úprava před odchodem vzhůru. Pořádně utáhnout boční kompresní popruhy, aby vybavení v batohu necestovalo. A jakmile hodíte batoh na záda, nezapomeňte zatáhnout za balanční popruhy na ramenou. Tím srovnáte těžiště a budete překonávat překážky, jako byste se s batohem narodili.

Horám zdar!

Honza Navrátil

Autor

Honza Navrátil
Kluk z Jeseníků, který v myšlenkách utíká do světa Jacka Londona a v teniskách do míst, co zavání právě takovou divočinou.

Sdílet článek

Další příběhy

Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down