10 dní a 19 hodin

autor: Horolidi
Doba čtení: 4 minuty
Dokážeš si představit jet na kole 10 dní a 19 hodin prakticky v kuse? Denně urazit v průměru 460 kilometrů? A spát ani ne dvě hodiny ze dvaceti čtyř? Přední český ultramaratonec Daniel Polman si to představovat nemusí. On to zažil. Nebo snad zní příhodněji přežil?

Letos v červnu uplynul rok od okamžiku, kdy Dan dokončil nejtěžší závod světové silniční ultramaratonské série Race Across America - známý pod zkratkou RAAM. Trasa vede ze západního pobřeží USA na východní. Celkem to čítá bláznivých 5000 kilometrů. Závodníci musí překonat tři pouště a horská sedla vysoká přes 3000 metrů. Musí fungovat v brutálních vedrech, ale také v bouřích a vytrvalých deštích. 

Neskutečná zátěž pro lidské tělo. Předejít předvídatelným problémům je nutnost. Čti, jak se Dan za pomocí ponožek Bridgedale stará o to, co ho nese k cíli - o své nohy.

„Takový závod, jako je RAAM, je extrémní test tělesné kondice i psychiky. Zároveň ale klade obrovské nároky na kvalitu používaného vybavení. Začíná to u kola a končí na nejcitlivějších místech, kde dochází ke styku jezdce právě s kolem – zadek, ruce, chodidla. Vybrat správné kalhoty a sedlo, rukavice a řídítka, boty a ponožky je často velký oříšek vyžadující několikaleté testovaní metodou pokus-omyl. Přesvědčil jsem se, jak tato metoda bolí. Chodidla dostávají při ultramaratonech neskutečný záhul. Chvíli se rozpínají a tlačí v tretrách při vedru sálajícím z vozovky, jindy jsou rozmočené v dlouhé jízdě deštěm, někdy zase odolávají nízkým teplotám. Neustále jsou však podrobeny tlaku karbonové podrážky a jazyku boty. Stačí jeden špatný šev v ponožce a máte zaděláno na velký průšvih.

Na ultramaraton je tedy nutné se vybavit ponožkami, které jsou anatomicky vychytané, ve správných místech polstrované a jinde naopak prodyšné. Minimalistické švy na správných místech jsou také nutností. Další velké nároky je třeba klást na materiál, který by měl zajišťovat co největší komfort. Tedy odvod potu, rychlé schnutí a udržení tepelného komfortu. V neposlední řadě je nutná také odolnost. Ponožky, které dobře fungují, ale druhý den jsou děravé, jsou k ničemu. Sečteno podtrženo – nároků je mnoho. Po mnoha letech jsem konečně našel, co jsem hledal. Ve všech směrech dokonalé ponožky Bridgedale. RAAM 2019 jsem zvládl ve třech párech řady ultralight, které doteď používám na závodech i při tréninku. Do dalších ultra projektů už neskočím s ničím jiným na nohách!“  

Daniel Polman dokončil RAAM jako třetí Čech v jeho 38-leté historii a dosáhl dokonce nejlepšího českého času i umístění. To vše navzdory na čtyřikrát zlomené a následně sešroubované klíční kosti necelé dva měsíce před startem. Skoro až neskutečný příběh popsal v knize DREAAM. Byl také přizván mezi elitní světové ultramaratonce na 9000 km dlouhý závod Red Bull Trans Siberian Extreme z Moskvy do Vladivostoku. Na start se coby první Čech v historii postaví v červnu 2021.

Více o Danovi najdeš na www.danielpolman.com

Bridgedale pro běh a cyklistiku

Pánské ponožky Bridgedale Trailsport Lightweight

Dámské ponožky Bridgedale Trailsport Lightweight

Pánské ponožky Bridgedale Trailsport Ultralight T2

Dámské ponožky Bridgedale Trailsport Ultralight T2

Autor

Horolidi

Sdílet článek

Další příběhy

Vyber si jazyk
envelopemagnifiercrossmenuchevron-upchevron-down